Protetyka to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem ciągłości i prawidłowej budowy zgryzu, które konieczne jest po utracie zębów naturalnych. Do tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju uzupełnienia, które mogą być zakładane w sposób trwały (nie dają się usunąć z jamy ustnej) lub są ruchome (można je wyjmować). Wybór protezy zębowej zależy od osobistych preferencji pacjenta, wskazań medycznych oraz środków finansowych, jakimi dysponujemy.

Dla kogo protezy zębowe?

Na protezy zębowe mogą zdecydować się wszyscy, którzy mają ubytki w obrębie uzębienia i odczuwają z tego powodu dyskomfort. W tym przypadku na uwadze należy mieć nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim uniknięcie zaburzeń w obrębie zgryzu. Ubytki w łukach zębowych mogą skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów żuchwowych i utrudnionym rozdrabnianiem pokarmów, a także zmniejszać stabilność sąsiadujących zębów.

Protezy ruchome

Można je stosować w przypadku całkowitego bezzębia oraz pojedynczych ubytków. Protezy ruchome można wyjmować w dowolnym momencie i zaleca się, aby nosić je w ciągu dnia oraz zdejmować przed położeniem się spać. Wyróżnia się kilka rodzajów protez ruchomych: akrylowe, szkieletowe oraz overdenture (nakładkowe). Ten rodzaj protez w pierwszych tygodniach użytkowania może okazać się niewygodny i wymaga przyzwyczajenia. Zakres cenowy w tym przypadku nie jest wysoki, ponieważ waha się od 80 złotych za protezy akrylowe (za jeden punkt zębowy) do 1000 złotych za protezy szkieletowe oraz ponad 4000 złotych za protezy nakładkowe. Ocenia się, że z wyżej wymienionych najmniej wygodne są protezy akrylowe, które są mało stabilne, mogą się przesuwać i wymagają cierpliwości. Natomiast najbardziej naturalne odczucia i komfort użytkowania dają protezy nakładkowe.

Protezy stałe

W tym przypadku mamy do czynienia z najbardziej wiarygodnym odzwierciedleniem naturalnego zęba, który zastąpiony jest przez wykonany na zamówienie implant. Do dziąseł przytwierdzany jest w sposób trwały – za pomocą specjalnej śruby, na którą następnie mocowany jest sztuczny ząb (dokładniej korona). Jest to najbardziej wygodna forma zastąpienia uzębienia, która wiąże się jednak z dużym nakładem finansowym. Całkowity koszt może wynieść nawet do 10 tysięcy złotych za implant. Ponadto wśród uzupełnień stałych wyróżnia się także: wkłady koronowo-korzeniowe, koronowe, kompozytowe, korony oraz mosty i licówki, które w różny sposób zastępują ubytek.

Zobacz również: Implanty stomatologiczne – kiedy warto się zdecydować?

Przygotowanie do leczenia

Jeżeli planujemy leczenie u lekarza protetyka, bardzo ważne jest wyleczenie wszystkich toczących się chorób zębów i jamy ustnej, w tym próchnicy, zapalenia dziąseł i przyzębia oraz dokończenie leczenia kanałowego. Takie postępowanie zapobiegnie rozprzestrzenieniu się bakterii pod zastosowane protezy i zminimalizuje ryzyko rozwoju wtórnej próchnicy. Ponadto bardzo ważne jest wyrobienie odpowiednich nawyków higienicznych, które przydadzą się podczas korzystania z protezy.

Powikłania po leczeniu protetycznym

Bardzo często na początku użytkowania protezy, na błonie śluzowej jamy ustnej mogą powstawać drobne rany i obtarcia. Jest to normalne i wynika z adaptacji zgryzu do zmienionych warunków. W takim przypadku  ból i dyskomfort może być łagodzony  przez preparaty miejscowe, które tworzą warstwę ochronną na uszkodzonej śluzówce i wspomagają gojenie owrzodzenia, np. płyn do płukania jamy ustnej Anaftin. Natomiast jeżeli zjawisko nie ustępuje po upływie około 2 tygodni i się nasila, należy zgłosić się do protetyka celem dokładniejszego dopasowania protezy.

Czytaj także: Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj