Zespół Mosquito, czyli potocznie uczulenie na komary, to dolegliwość, która występuje niemal u każdego z nas. Problematyczny jest fakt, że z największą siłą dotyka dzieci. Gdy dojdzie do ukąszenia przez komara, na skórze pojawia się odczyn alergiczny. Przyjmujemy, że zmiana na skórze stanowi reakcję uczuleniową, jednak u niektórych osób widoczny jest tylko niewielki bąbel po ukąszeniu, a u innych pojawia się rumień oraz duży naciek.

Ukąszenia komarów doskwierają nam w porze letniej, gdy za oknem ciepło i chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Są dokuczliwe, bo najczęściej silnie swędzą. U części z nas, przede wszystkim u dzieci ukąszenie komara może doprowadzić do pojawienia się nacieku, dużego rumienia, a nawet gorączki oraz rozdrażnienia. Mówimy wówczas o tzw. zespole mosquito.

Czemu komary kąsają ludzi?

Człowieka kąsają jedynie samice komarów. Wynika to z tego, iż krew jest dla nich składnikiem niezbędnym, aby mogły we właściwy sposób składać jaja. Owad wkłuwa się w skórę i pobiera z niej krew, ale jednocześnie dochodzi do przedostania się do naszych tkanek śliny komarzycy, która jest powodem reakcji alergicznej.

Jeszcze jakiś czas temu jedna z podstawowych teorii zakładała, że poziom dokuczliwości ukąszeń komarów musi być spowodowany przez zawartą w ich ślinie histaminę. Jednak nie zostało to potwierdzone. Obecnie każdy odczyn na skórze po ukąszeniu komara uważa się za reakcję alergiczną, niezależnie od jego intensywności.

Uczulenie na komary – objawy u dzieci

Objawy będą takie same zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Poszukując więc informacji o tym, jak pomóc swoim pociechom, znajdziemy takie, które dotyczą również nas samych. Najpowszechniejsze odczyny alergiczne na ukąszenie komara są u małych dzieci. Z biegiem lat, im jesteśmy starsi, nasz organizm uczy się tolerancji na ślinę tego owada i w późniejszym wieku w większości przypadków, odczyny się nie pojawiają lub są znacznie łagodniejsze.

Specjaliści wskazują, że w krajach, które cechują się cieplejszym klimatem, a ich mieszkańcy częściej narażeni są na ukąszenia przez komary, działa naturalna immunoterapia, która daje organizmowi możliwość znacznie szybszego, samodzielnego uodpornienia się na ukąszenia.

Wyróżniamy określone objawy, które stanowią reakcję organizmu na kontakt z jadem komarów, są to:

  • naciek w miejscu ukąszenia,
  • rumień w miejscu ukąszenia,
  • zmiany na skórze utrzymują się długo, nawet przez 2 tygodnie,
  • gorączka,
  • rozdrażnienie,
  • pogorszone samopoczucie.

Stadia uczulenia na komary

I. Stadium pierwsze

W tej grupie znajdują się bezobjawowe ukąszenia, które niekiedy zauważymy u malutkich dzieci. Na tym etapie nie doszło jeszcze do wystąpienia reakcji nadwrażliwości.

II. Stadium drugie

Tutaj mamy do czynienia z tzw. alergią opóźnioną, co oznacza, że po upływie doby na skórze pojawia się niewielka, swędząca grudka.

III. Stadium trzecie

W tym przypadku nadal stykamy się z alergią opóźnioną, jednak występuje też reakcja natychmiastowa, czyli nieprzyjemny odczyn zaraz po ukąszeniu.

IV. Stadium czwarte

Na tym etapie ustępuje alergia opóźniona, jednak widoczny pozostaje odczyn natychmiastowy.

V. Stadium piąte

Dochodzi do cofania się reakcji nadwrażliwości wywoływanych przez ślinę owada. Ma to miejsce przede wszystkim u osób, które w ciągu kilku miesięcy są często kąsane.

Uczulenie na komary – jak leczyć?

Ukąszenia komarów są wprawdzie dokuczliwe, jednak raczej nie stanowią niebezpieczeństwa dla życia pacjenta, jak w przypadku np. pszczół. Leczenie obejmuje głównie przyjmowanie leków o działaniu przeciwhistaminowym. Niekiedy zastosowanie znajdują podawane doustnie i miejscowo glikokortykosteroidy.

Pamiętajmy, że niekiedy ulgę przynoszą dostępne bez recepty maści typu Fenistil. Z pewnością w czasie wakacyjnego wyjazdu warto zadbać, aby taki specyfik znalazł się w naszej apteczce, gdyż może pomóc poradzić sobie z dokuczliwymi odczuciami.

UWAGA! Jeśli u dziecka pojawia się wyjątkowo silny odczyn po ukąszeniu przez komara i towarzyszą mu dodatkowe objawy, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Przed komarami można się chronić

  • Na wakacje zabierz ze sobą wygodne preparaty do spryskania skóry, które będą odstraszać kąsające insekty.
  • Na balkonie lub w ogrodzie zasadź rośliny, których zapach jest nieprzyjemny dla komarów i je odstrasza – lawenda, pelargonia, kocimiętka, mirt, bodziszek cuchnący, bazylię.
  • Zamontuj w oknach moskitiery.
  • W miarę możliwości na spacery zakładaj odzież okrywającą ciało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj