Testy diagnostyczne na alergię są wykonywane coraz powszechniej, ponieważ rośnie odsetek populacji cierpiącej na różnego typu alergie. Pozornie błahe dolegliwości mogą być nimi spowodowane, ale nie sposób tego dowieść bez specjalnych testów diagnostycznych.
Jednym z negatywnych skutków rozwoju cywilizacji jest zwiększenie występowania chorób alergicznych. Różne ich odmiany dotykają już nawet do 30 proc. ludzkości. Przy tym objawy alergii mogą być bardzo różne, np. zatkane dziurki w nosie, wyciekająca z nosa wydzielina o wodnistej konsystencji, kaszel napadowy, kichanie, duszności, łzawienie oczu, zaczerwienione spojówki, świszczący oddech, wypryski na skórze.
Testy diagnostyczne na alergię – jak wyglądają?
Aby potwierdzić wstępne rozpoznanie alergii przeprowadza się: testy z krwi, testy skórne lub próby prowokacyjne. Badania z krwi najczęściej rozpoczyna się od podstawowej morfologii, czyli analizy wszystkich komórek krwi. Już tutaj widać symptomy choroby alergicznej – jeżeli zwiększa się ilość ezynofilów, mamy potwierdzony odczyn alergiczny. Dodatkowo można zastosować manualny rozmaz krwi, w którym widać procentowy udział ezynofili wśród białych krwinek. Najdokładniej pozwala ocenić ezynofile manualne badanie nazywane ezynofilią bezwzględną.
Kluczowym badaniem jest przeprowadzenie profili alergicznych. Pierwszym jest IgE całkowite, czyli kontrola białka odpornościowego. Jeśli w wyniku wyjdzie, że jest go zbyt dużo, oznacza to, że ryzyko alergii jest ogromne. Drugim jest stężenie swoiste IgE. Bada się tutaj konkretne panele alergiczne, jak:
panel pokarmowy, oddechowy, jadów owadzich czy atopowy W wielu placówkach można przeprowadzić panel alergenów mieszany, który jest przesiewowym badaniem, pozwalającym stwierdzić uczulenie na konkretne alergeny. Ponadto przeprowadza się jeszcze testy skórne, czyli zaaplikowanie na ciało substancji podejrzane i obserwowanie reakcji. Mniej więcej na tym samym polegają próby prowokacyjne, przy czym w ich przypadku nie przeprowadza się testów na skórze, ale wprowadza się substancje wywołujące alergie do wnętrza organizmu.
Najczęstsze alergie
Wiele paneli alergenów skupia się na wykrywaniu alergii na najczęściej występujące alergeny pokarmowe i oddechowe. Najpopularniejsze alergie to te na m.in.: orzechy ziemne, jajka kurze, mleko, kurz, pleśnie i roztocza, naskórek psi i koci oraz pyłki brzozy i trawy. Przy tym objawy alergii mogą występować zarówno przez cały rok (np. na kurz), jak i wyłącznie sezonowo (np. na pyłki). Lekarze zalecają, by testy alergiczne wykonywać wtedy, gdy nie dokuczają nam objawy i kiedy nie przyjmujemy leków na ich zahamowanie. Często też zaleca się, by przystępować do nich późną jesienią i zimą.