Temperatura jąder na wielki wpływ na jakość nasienia oraz przyczyny niepłodności męskiej. Jeśli więc starasz się o dziecko ze swoją partnerką, to warto wiedzieć kilka rzeczy na ten temat. Jak zadbać o nasienie i ustrzec się niepłodności? Oto kilka naszych wskazówek!
Temperatura jąder a płodność
Odpowiednia temperatura jąder znacznie poprawia jakość spermy oraz ilość produkowanych plemników. Ważne jest, aby nie przegrzewać jąder, bo plemniki nie lubią gorącej temperatury. Nie bez powodu więc są produkowane w mosznie, znajdującej się na zewnątrz organizmu, a nie w środku, gdzie temperatura ciała wynosi 36,6. Trzeba więc uważać i dbać o jądra. Ich przegrzewaniu się sprzyja obcisła bielizna, gorące kąpiele, częste wizyty w saunie albo przebywanie przez dłuższy czas na słońcu. Jeśli planujesz powiększyć swoją rodzinę, to koniecznie o tym pamiętaj! Ma to ogromny wpływ na rezultaty starań.
Jak temperatura wpływa na nasienie
Zbyt wysoka temperatura jąder może przyczynić się do zmniejszenia ilości plemników oraz do zredukowania ich ruchliwości, a to znacznie utrudnia spłodzenie potomka. Trzeba pamiętać, że plemnik dojrzewa przez około 3 miesiące. Właśnie dlatego na jego stan mają wpływ czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które wydarzyły się w ostatnim kwartale. Starając się o dziecko musisz więc dbać o siebie cały czas!
Na temperaturę jąder mogą mieć też wpływ choroby powodujące podniesienie temperatury ciała jak grypa, angina czy silne przeziębienie. Niekorzystny wpływ na nasienie i plemniki ma także siedzący tryb życia oraz częsta i długa jazda na rowerze. Ponadto, szczególnie latem, warto zaopatrzyć się w bieliznę typu szorty lub luźniejsze bokserki. Także bawełniane, miękkie slipy będą w porządku, o ile wybierzesz odpowiedni rozmiar, który nie będzie uciskał jąder.
Jak powinna być temperatura jąder?
Położenie jąder na zewnątrz ciała ma na celu obniżenie ich temperatury. Jest ona więc niższa o 1 lub 2 stopnie niż temperatura ciała i zazwyczaj wynosi około 34 stopni. Utrzymanie takiej temperatury jest bardzo ważne, aby prawidłowo przeszła spermatogeneza, czyli produkcja plemników. Już w temperaturze około 37 stopni może dochodzić do apoptozy, czyli naturalnej „śmierci” komórek, z których powstają plemniki. Podczas podwyższonej temperatury tylko niektóre komórki mają szansę przeżyć!