Jednym z prostszych zabiegów, który poprawi kondycję i wygląd naszej skóry, jest szczotkowanie na sucho. Masaż szczotką możemy wykonywać w zaciszu własnego domu, przeznaczyć na to co najmniej 3 minuty dziennie, a efekty będą szybko widoczne.

Dlaczego warto szczotkować ciało?

Zalet szczotkowania ciała jest naprawdę wiele. To, co większość osób zauważy już po pierwszym zabiegu, jest wygładzenie skóry i złuszczenie martwego naskórka. Masaż szczotką na sucho jest bowiem formą peelingu mechanicznego, który pobudza naszą skórę do produkcji nowych komórek, wzmacnia i uelastycznia ją, poprawia jej koloryt zmniejszając przebarwienia i sprawia, że jest ona miękka i lepiej chłonie składniki odżywcze dostarczane po nałożeniu odpowiednich kosmetyków. Taki peeling zapobiega również wrastaniu włosków w depilowanych miejscach.

Zobacz także: Jak zrobić peeling z kawy?

Drugim powodem, dla którego warto zaopatrzyć się w szczotkę do ciała jest redukcja cellulitu. Pomarańczowa skórka jest zmorą wielu kobiet, a walka z nią to niekończąca się opowieść. Szczotkowanie na sucho ułatwia przepływ limfy, której zatrzymanie i gromadzenie powoduje obrzęk w obrębie tkanki łącznej i gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Dzięki szczotkowaniu na sucho pozbędziemy się złogów limfatycznych, a cellulit będzie mniej widoczny.

Wiele kobiet zachwala szczotkowanie na sucho jako cudowny zabieg, który pomógł im zniwelować rozstępy lub zapobiegł ich pojawieniu się np. w okresie ciąży, gdy ciało kobiety bardzo się zmienia. Dzięki masażowi szczotką, który jest wykonywany regularnie, skóra jest lepiej ukrwiona i dotleniona, a przez to bardziej elastyczna i odporna na rozciąganie (czytaj na pojawienie się rozstępów).

Kolejną zaletą tego zabiegu jest usuwanie toksyn z organizmu. Szczotkowanie ciała odblokowuje pory i ujścia gruczołów potowych, dzięki czemu, wraz z potem, możemy pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii.

Masaż z wykorzystaniem szczotki jest polecany również dla osób, które mają problemy z obrzękami i opuchlizną. Szczotkowanie na sucho to także doskonały sposób na odprężenie i rozluźnienie mięśni.

Jaką szczotkę wybrać?

Kwestią podstawową jest wybór włosia. Na rynku dostępne są szczotki z włosiem naturalnym – zwierzęcym takie jak włosie końskie, kozie, szczecina świńska lub dzika; szczotki z włosiem z agawy (tampico) oraz szczotki syntetyczne. W zależności od stopnia wrażliwości skóry możemy wybrać włosie twardsze lub bardziej miękkie, dłuższe lub krótsze.

Im twardsze i krótsze włosie, tym masaż będzie bardziej odczuwalny, może nawet bolesny. Dlatego dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szczotkowaniem, poleca się zakup szczotki z włosiem z agawy, które jest średnio twarde. Z kolei włosie miękkie (np. kozie) polecane jest do masażu delikatnych części ciała – twarz, dekolt, piersi.

Jak wykonać szczotkowanie?

Szczotkowanie zaczynamy od stóp i krótkimi posuwistymi ruchami skierowanymi w górę (w stronę serca) masujemy ciało. Kierunek masażu jest bardzo ważny, by usprawnić przepływ limfy, która przepływa z dołu do góry. Tak samo szczotkujemy nasze ciało. Przy masażu stawów (łokcie, kolana, barki) wykonujemy kuliste ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara. W analogiczny sposób szczotkujemy nasz brzuch oraz piersi.

Zabieg najlepiej wykonać przed kąpielą, by cały martwy naskórek złuszczony podczas szczotkowania spłukać wodą. Po kąpieli należy wmasować w ciało balsam odżywczy lub nawilżający.

Zabieg możemy powtarzać codziennie, ale warto dostosować czas jego trwania i intensywność do naszej skóry. Jeśli chcemy i możemy szczotkować ciało codziennie, 3 minuty w zupełności wystarczą, by w dość szybkim czasie cieszyć się z pierwszych efektów. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na codzienne zabiegi, wystarczy szczotkować ciało 3 razy w tygodniu wydłużając jednak czas do 6-7 minut.

W zależności od potrzeb i miejsca, które szczotkujemy, możemy zmieniać intensywność masażu poprzez odpowiedni nacisk na szczotkę. Uda i pośladki warto potraktować mocniejszym naciskiem, zaś dekolt i piersi masować delikatniej.

Jakie są przeciwskazania do szczotkowania?

Bezwzględnym przeciwskazaniem do szczotkowania ciała są wszelkie urazy mechaniczne – otarcia, zadrapania, skaleczenia, rany, poparzenia oraz wszelkie choroby skórne (np. łuszczyca, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry). Należy nie wykonywać tego typu zabiegów również w miejscach, w których widoczne są żylaki, popękane naczynka czy wypryski. W przypadku tych ostatnich, zabieg szczotkowania mógłby doprowadzić do zwiększenia stanu zapalnego i do rozprzestrzenienia się zmiany skórnej po całym ciele.

Ciąża nie jest przeciwskazaniem do wykonywania tego zabiegu, jednak kobiety ciężarne powinny masować okolice brzucha bardzo delikatnie szczotką z miękkim włosiem.

Czytaj również: Maseczka na włosy: wypróbuj prosty przepis!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj