Szafka przyłóżkowa jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia sali w szpitalu, ośrodku rehabilitacyjnym i na każdym stanowisku dla pacjenta wymagającym od niego dłuższego pobytu w placówce medycznej.

Wygodna szafka pozwala na przechowywanie pod ręką podstawowych rzeczy osobistych, ale też ułatwia dostęp do podawanego w szpitalu jedzenia czy przyniesionych przez rodzinę przekąsek i napojów. Wśród dostępnych modeli szafek przyłóżkowych spotkać można się zarówno z wariantami z dodatkowym, wysuwanym blatem, jak i prostymi, podstawowymi konstrukcjami szafki z szufladą i szafką bądź półkami.

Który wariant warto wybrać jako wyposażenie szpitalne i na jakie cechy szafek warto zwrócić uwagę?

Szafka przyłóżkowa – jak poprawić komfort pacjenta w szpitalu?

Choć szafki ustawiane przy łóżkach pacjentów mogą wydawać się prostym i mało znaczącym meblem w porównaniu z rozbudowaną funkcjonalnością łóżek szpitalnych czy sprzętów wykorzystywanych bezpośrednio w leczeniu pacjentów, funkcjonalność i praktyczność szafki przyłóżkowej w szpitalu znacząco wpływa na komfort i samopoczucie pacjenta.

Możliwość dostępu do własnych rzeczy osobistych, ulubionej książki, przyniesionych przez rodzinę posiłków, napojów czy nawet lekarstw jest niezwykle ważna i trudno wyobrazić sobie sytuację, w której pacjent nie miałby dostępu do żadnej formy szafki przy swoim łóżku. To jaką szafkę wybrać jest już jednak nieco bardziej otwartą kwestią. Jeśli komfort pacjenta stawiamy na pierwszym miejscu, szafki przyłóżkowe z dodatkowym blatem mogą okazać się lepszą propozycją.

Wysuwany blat chowający się przy boku szafki i wyciągany do góry, ponad łóżko pacjenta w razie potrzeby jest wygodnym rozwiązaniem unożlwiającym m.in. ustawienie stolika w pozycji wygodnej dla pacjenta podczas jedzenia szpitalnych posiłków. Pacjenci leżący nie zawsze są w stanie samodzielnie podnieść się i usiąść na brzegu łóżka podczas obiadu – przystawienie im szafki z blatem zdecydowanie poprawi komfort ich pobytu.

Wysunięty blat może być też dobry dla pacjentów nieco bardziej aktywnych, korzystających z dodatkowego stolika podczas czytania książki czy rozwiązywania krzyżówek. Takie pozornie niewielkie rozszerzenie funkcjonalności szafki zdecydowanie wpływa na korzyść i komfort pacjentów.

Na co zwrócić uwagę wybierając szafki przyłóżkowe do szpitala?

Szafki przyłóżkowe w szpitalu mają dość prostą funkcję i sporo zalet, szczególnie jeśli wybrany zostanie model z dodatkowym, rozkładanym blatem, na kółkach (które pozwolą ustawić szafkę w dowolnym miejscu) czy z dodatkową szufladą umożliwiającą schowanie bardziej prywatnych rzeczy w bezpiecznym miejscu.

W parze z funkcjami korzystnymi dla pacjenta musi iść jednak trwałość mebla, a na tę wpłynie przede wszystkim materiał z jakiego została wykonana konstrukcja szafki. Jako mebel wykorzystywany w warunkach szpitalnych, szafki muszą spełniać rygorystyczne wymogi branży medycznej w zakresie bezpieczeństwa, jakości i higieny.

Jak o te kwestie dbają najlepsi producenci mebli medycznych?

Duże znaczenie w ostatecznej jakości, trwałości i higienie wykorzystanych w szpitalach szafek przyłóżkowych mają materiały, jakie wykorzystano do ich produkcji. Szafki przyłóżkowe muszą być odporne na zabrudzenia, kurz oraz środki dezynfekujące stosowane do ich codziennego czyszczenia.

Choć stare szafki spotykane w dalszym ciągu w niektórych placówkach medycznych wykonywano z taniej sklejki, dzisiaj stawia się przede wszystkim na solidniejszą sklejkę i płyty pokryte proszkową farbą odporną na czyszczenie, odpryski, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne.

Przy pokrytych taką farbą blatach szpital może nie tylko wybrać kolorystykę szafek przyłóżkowych, ale też mieć pewność że nie będą one siedliskiem dla bakterii i drobnoustrojów w sterylnej sali szpitalnej. Szafka przyłóżkowa i jej blat muszą być odporne na regularne ścieranie zabrudzeń i wykorzystywane współcześnie farby proszkowe umożliwiają regularne czyszczenie bez ryzyka uszkodzenia szafki.

Współczesne szafki przyłóżkowe spełniają rygorystyczne wymogi sanitarne, użytkowe i higieniczne oraz szereg wymogów bezpieczeństwa dzięki wykorzystanym do ich produkcji tworzywom oraz prostej konstrukcji. Nawet szafki z dodatkowym blatem i funkcjonalnymi elementami nie powinny stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów, stąd konieczność zwrócenia uwagi na to, czy meble są certyfikowane zgodnie ze standardami obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej.

Funkcjonalność mebli medycznych powinna iść zawsze w parze z ich wysoką jakością, bo tylko takie połączenie gwarantuje pełen komfort ale i bezpieczeństwo pacjenta przebywającego w szpitalu.

Szafki przyłóżkowe z blatem lub bez można znaleźć na stronie producenta U.B.M. KOTASIŃSKA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj