Zmęczenie, ciepła skóra i złe samopoczucie? Być może przyczyną jest stan podgorączkowy. Zanim dowiesz się, jak go zwalczyć, sprawdź, skąd pochodzi i jaką rolę odgrywa w organizmie. 

Co to jest stan podgorączkowy?

Twoje ciało to złożony i inteligentny system, który nieustannie pracuje, by zapewnić Ci jak najlepsze samopoczucie, w tym optymalną temperaturę wewnętrzną. Wspomniana temperatura podlega działaniu hormonów i mózgu. Dostosowuje się też do warunków otoczenia. 

Do głównych przyczyn stanu podgorączkowego zaliczamy przeziębienie i grypie. Podwyższonej temperaturze często dotyczą też inne objawy, takie jak ciepła skóra, zarumieniona twarz, szkliste oczy, dreszcze, ból głowy i mięśni.

Stan podgorączkowy – co robić?

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę.  Nie jest to jeszcze gorączka. Warto jednak podjąć pewne działania, by złagodzić dyskomfort.

 Pij dużo płynów. Sięgnij po wodę, sok lub bulion. Pij od 8 do 12 szklanek wody dziennie, by uniknąć odwodnienia. Z kolei sok pomarańczowy jest bogaty w witaminę C, która wspiera organizm w zwalczaniu infekcji. Jeśli stanowi podgorączkowemu towarzyszy ból gardła, sięgnij po tabletki do ssania.

Aby dojść do siebie, potrzebujesz odpoczynku. Pamiętaj, że aktywność fizyczna może podnieść temperaturę ciała. 

Załóż lekkie ubranie i się połóż. Utrzymuj odpowiednią temperaturę w sypialni (18-22°C). Śpij pod lekką kołdrą lub kocem. 

Posyp jedzenie pieprzem cayenne. Jednym z jego głównych składników jest kapsaicyna. Powoduje pocenie się, a także przyspiesza krążenie krwi.

Jak zwalczyć?

Weź kąpiel w letniej wodzie. W ten sposób możesz obniżyć temperaturę. Nie próbuj jednak robić tego gwałtownie, zanurzając się w lodowatej wodzie. Krew pędzi wtedy do organów wewnętrznych, broniąc ciało przed zimnem. Dlatego organizm się nagrzewa, zamiast schładzać.

Możesz też wypić herbatę z krwawnika. To zioło otwiera pory i wywołuje pocenie. Zaparz łyżkę ziela w filiżance świeżo przygotowanej wody przez 10 minut. Ostudź. Wypij jedną lub dwie filiżanki, aż zaczniesz się pocić.

Czarny bez również pomaga w poceniu się i łagodzeniu innych objawów typowych dla przeziębienia lub grypy, takich jak nadprodukcja śluzu. Wymieszaj dwie łyżeczki zioła w filiżance przegotowanej wody i pozostaw na 15 minut. Teraz odcedź kwiat czarnego bzu. Pij trzy razy dziennie, dopóki utrzymuje się stan podgorączkowy.

Z pomocą przyjdzie także herbata imbirowa. Włóż pół łyżeczki mielonego korzenia imbiru w szklance przegotowanej wody. Odcedź, a następnie wypij.

Stan podgorączkowy ile stopni

Stan podgorączkowy nie przekracza 38°C. Wybierz się do lekarza, jeśli trwa dłużej niż 3 dni. Ponadto pamiętaj, by zgłosić się do niego jak najszybciej, jeśli pojawiły się następujące objawy: silny ból głowy, silny obrzęk gardła, nietypowa wysypka skórna, niezwykła wrażliwość na jasne światło, sztywność karku i ból przy pochylaniu głowy do przodu. Niepokojące są również uporczywe wymioty, trudności w oddychaniu lub ból w klatce piersiowej, ból brzucha podczas oddawania moczu, kłopoty z utrzymaniem równowagi, czy ekstremalna apatia lub drażliwość.

Zobacz także: Rozwój stanu zapalnego u dziecka >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj