Promieniowanie słoneczne jest bardzo szkodliwe. Należy zdawać sobie sprawę, że promieniowanie UVA wnika w skórę i uszkadza włókna kolagenu. Wtedy też skóra nadmiernie się wysusza, a przy tym szybciej się starzeje. Promieniowanie UVB powoduje zaś oparzenia słoneczne i zaczerwienienie. Pewne jest to, że skórę należy zabezpieczać właśnie przed promieniowaniem UV, tym bardziej że jest to jeden z czynników ryzyka raka skóry. Poznajcie skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Wystarczy tylko chwila nieuwagi i zbyt długa ekspozycja na słońcu, by na skórze pojawiły się oparzenia. Powstają one, gdy ilość promieniowania UV przekracza zdolności ochronne melaniny. Na szczęście lekkie oparzenia słoneczne można leczyć i to nawet domowymi sposobami. Na pewno warto zastosować sok z aloesu. Wystarczy tylko oderwać gałązkę z rośliny i wydrążyć ze środka galaretowaty, przezroczysty miąższ. Można dodać do niego łyżeczkę zimnej wody, a następnie wymieszać i nałożyć na oparzoną skórę. Działa on łagodząco, a także ma działanie przeciwzapalne. Do tego wszystkiego stymuluje mikrokrążenie w skórze. Oczywiście są także inne sposoby na oparzenia słoneczne. Zaleca się choćby kąpiel w occie jabłkowym. Tutaj niezwykle ważne są proporcje, a mianowicie do wanny napełnionej letnią wodą należy dodać 3/4 szklanki octu jabłkowego. Kąpiel powinna trwać ok. 10 minut. Po tym czasie należy wytrzeć skórę do miękkiego bawełnianego ręcznika. Jeżeli nadal piecze, najlepiej wykonać okłady z zimnego jogurtu greckiego. Ma on silne właściwości nawilżające, a przy tym wyciąga wysoką temperaturę, tworzy też warstwę ochronną. Przed spaniem można też nałożyć maseczkę owsianą. Wystarczy tylko ugotować trzy łyżki płatków owsianych w szklance mleka. Gdy masa zgęstnieje, trzeba ją jeszcze schłodzić w lodówce, a następnie nałożyć na skórę.
Odpowiednia pielęgnacja – co stosować na oparzenia słoneczne?
Domowe sposoby są bardzo skuteczne, ale jednak należy zastosować właściwą pielęgnację. Zaleca się np. wodę termalną, która ma właściwości kojące i przeciwzapalne. W jej składzie możemy znaleźć takie minerały jak magnez czy żelazo, a także wodorowęglany. Dzięki temu dochodzi do przyspieszenia procesów regeneracyjnych. Stosowanie wody termalnej na oparzenia pobudza także mechanizmy obronne skóry. Stosujcie również kremy, które mają właściwości silnie nawilżające. Warto np. wybierać produkty z pantenolem, który łagodzi ból, a przy tym działa antybakteryjnie. Wspomaga też gojenie się ran czy owrzodzeń. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zawsze należy stosować kremy ochronne z odpowiednim filtrem, np. SPF 50.
Odpowiednia dieta przy opalaniu – to musisz wiedzieć!
Wiele osób uwielbia się opalać, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że może być to bardzo niebezpieczne. Na szczęście można maksymalnie zminimalizować ryzyko stosując kremy z wysokim filtrem SPF. Warto dodatkowo stosować dietę, dzięki której wzmocnicie warstwę ochronną skóry. Przede wszystkim muszą się w niej znaleźć produkty, które są doskonałym źródłem antyoksydantów. Zapobiegają one przedwczesnemu starzeniu się skóry. Są to choćby pomidory, jarmuż, kapusta czerwona, a także szparagi. Codziennie trzeba też spożywać porcję owoców, np. zalecany jest koktajl z jagód, malin, truskawek oraz śliwek. Wystarczy tylko zblendować owoce z dodatkiem szklanki jogurtu naturalnego i już dostarczycie organizmowi dużą porcję antyoksydantów, ale też błonnika. Swoją drogą to świetny pomysł na śniadanie.