Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą autoimmunologiczną, powodującą zmiany demielizacyjne w układzie nerwowym. Przyczyny SM nie są znane, a leczenie tej choroby jest tylko objawowe. Najczęściej dotyka ona osoby w wieku od 20 do 40 lat, a objawy stwardnienia rozsianego mogą mieć wpływ na życie seksualne pacjentów. Sex w SM to jeden z wstydliwych tematów, niepotrzebnie pomijanych w gabinetach lekarskich.

SM i dysfunkcje seksualne

Problemy seksualne u chory mogą być bardzo różne, dlatego że przebieg SM jest bardzo indywidualny. Ich przyczyny mogą mieć charakter neurologiczny lub psychologiczny. Jednak nie każda osoba chorująca musi ich doświadczyć – nie można tego przewidzieć, tak samo jak nie można przewidzieć innych objawów SM.

Wpływ objawów SM na życie seksualne kobiet

Kobiety najczęściej borykają się z brakiem jakichkolwiek odczuć w trakcie zbliżenia seksualnego. Najczęściej wymieniane dolegliwości to niewrażliwość łechtaczki, spadek libido, suchość pochwy, zanik napięcia mięśni pochwy. Zaburzenia czucia mogą być leczone farmakologicznie amitryptyliną lub karbamazepiną, jeżeli wcześniej zostaną wykluczone choroby układu moczowego. Pomocne będą także żele nawilżające, a także ćwiczenie mięśni Kegla.
Częstym objawem SM jest także spastyczność mięśni, która dotyka i mężczyzn, i kobiet, powodując ból, utrudniając zbliżenie lub w ogóle odbierając na nie ochotę. W tym wypadku w celu zmniejszenia bólu można stosować leki rozluźniające lub w przypadku mniejszych dolegliwości poddać się rehabilitacji, która poprawi elastyczność mięśni.

Wpływ objawów SM na życie seksualne mężczyzn

Problemy pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane dotyczą głównie problemów ze wzwodem. Mogą także występować zaburzenia ejakulacji, a także obniżenie popędu. W zaburzeniach erekcji pomaga leczenie farmakologiczne sildenafilem, tadalafilem lub vardenafilem (nie działają jak viagra, pomagają podtrzymać erekcję, jeśli wystąpi ona naturalnie). Stosowane są także takie leki jak papaweryna oraz alprostadil (żele i kremy docewkowe lub injekcje).

Sex w SM – zaburzenia psychologiczne

To najczęściej odczuwanie zaburzenia przez pacjentów i pacjentki. Wiążą się one najczęściej ze spadkiem poczucia wartości – osoby chore postrzegają się jako mniej atrakcyjne. Odczuwają także lęk przed zbliżeniem, gdyż boją się krępujących sytuacji (związanych np. z nietrzymaniem moczu, problemów z jelitami). Często w związkach osób z SM pojawia się problem partnera, który przestaje być kochankiem, a staje się opiekunem – w związku może wtedy pojawić się gniew czy frustracja. W takich sytuacja należy zacząć od szczerej rozmowy, ustalenia nowych rytuałów, może przydać się także pomoc terapeuty.

Sex w SM – zmiana życia seksualnego

SM daje szereg objawów, które mogą w mniejszym lub większym stopniu towarzyszyć chorym do końca życia. Większość z nich mówi o zmianach czucia, w związku z którymi zmieniają się strefy erogenne, a często dochodzi do powstawania nowych obszarów, gdzie dotyk może sprawiać ogromną przyjemność. Poznawanie „nowej” mapy ciała buduje bliskość między partnerami w nowej często dla nich sytuacji, natomiast samodzielny trening autoerotyczny pozwala lepiej poznać „nowego” siebie.

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj