Z roku na rok wzrasta zainteresowanie naturalnymi sposobami leczenia różnych dolegliwości. Z tego powodu do łask powraca wiele zapomnianych na lata ziół, warzyw oraz owoców, które charakteryzują się wysoką zawartością różnych mikro oraz makroelementów. Z pewnością do roślin zielnych o zbawiennych właściwościach leczniczych zaliczyć można rozmaryn lekarski.

Zalicza się go do gatunku krzewów należących do rodziny jasnotowatych. Pierwotnie rósł na terenach bezpośrednio graniczących z Morzem Śródziemnym m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, w Portugalii, w Grecji, w Jugosławii, w Turcji, w Maroko, na Wyspach Kanaryjskich oraz na Cyprze. W dzisiejszych czasach rozmaryn lekarski uprawiany jest również w innych miejscach na całym świecie. Największymi producentami tego ziela są Francja, Włochy, Grecja oraz Meksyk. Z historycznego punktu widzenia roślina ta uprawiana była już w starożytnym Egipcie oraz Rzymie. Ceniona była głównie za jej właściwości lecznicze – odkażające, pobudzające czy żołciopędne.

W postaci naparu może być również wykorzystany do leczenia bóli mięśniowych i reumatycznych. Rozmaryn lekarski pomocniczo wykorzystuje się do zwiększenia sprawności fizycznej, w leczeniu kamicy żółciowej oraz przy ogólnym osłabieniu. Warto więc poświęcić chwilę i dowiedzieć się coś więcej na temat tego zbawiennego zioła leczniczego. Kto w szczególności powinien włączyć to ziele do swojej codziennej diety?

Rozmaryn lekarski skład

100 gram świeżego rozmarynu to wartość energetyczna 131 kcal. Ta sama ilość produktu zawiera 3.31 gram białka, około 6 gram tłuszczu, 20.7 gram węglowodanów i 14.1 gram błonnika. Jeżeli chodzi o witaminy to w 100 gramach świeżego rozmarynu lekarskiego znajduje się 21.8 mg witaminy C, blisko 3000 IU witaminy A, 109 µg kwasu foliowego, 0.336 mg witaminy B6, 0.912 mg niacyna, 0.152 mg ryboflawiny i 0.036 mg tiaminy. W tej samej ilości ziela występuje także 668 mg potasu, 317 mg wapnia, 91 mg magnezu, 66 mg fosforu, 6.65 mg żelaza, 26 mg sodu i blisko 1 mg cynku.

Rozmaryn lekarski na układ trawienny

Od tysięcy lat rozmaryn lekarski ceniony jest za jego zbawienny wpływ na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Można wykorzystywać go w przypadku wystąpienia niestrawności oraz bólu ze strony woreczka żółciowego czy jelit. Rozmaryn ze względu na działanie żółciopędne jest zalecany po spożyciu ciężkostrawnych i tłustych pokarmów. Warto również wspomnieć, że najnowsze badania naukowe dowiodły zbawienny wpływ rozmarynu na powstawanie wrzodów żołądka. Napar z tej rośliny oddziaływuje także na Helicobacter pylori, która przyczynia się do zapalenia żołądka typu B.

Rozmaryn na wątrobę

W medycynie naturalnej rozmaryn lekarski zalecany jest w leczeniu chorób wątroby związanych z nagromadzeniem się w niej toksyn. Właściwości te potwierdzone zostały również przez współczesne badania naukowe, które udowodniły oczyszczające działanie naparu z tej rośliny. Warto również dodać, że ekstrakt z rozmarynu lekarskiego zalecany jest osobom, które przyjmują silne leki mogące uszkadzać komórki wątrobowe.

Rozmaryn na pamięć oraz depresję

Badania naukowe wykazały, że występujący w rozmarynie kwas rozmarynowy zbawiennie wpływa na łagodzenie stanów depresyjnych, a także redukuje stres i napięcie. Związek ten wykazuje również działanie przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Warto również wspomnieć o tym, że ekstrakt z rozmarynu poprawia pamięć, co jest spowodowane występowaniem przeciwutleniaczy. Badania wykazały, że regularne stosowanie tego ekstraktu pozytywnie wpływa na uczenie się i zdolności poznawcze.

Rozmaryn a cukrzyca

Wykazano, że ekstrakt z rozmarynu może być z powodzeniem stosowany przez diabetyków. Powoduje on obniżenie poziomu cukru we krwi oraz wzrost ilości glukozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj