Szkliwo jest ochroną przed szkodliwymi czynnikami, jakie codziennie atakują nasze zęby. Jeżeli dbamy o nie prawidłowo, będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem. Jednym ze sposobów na mocne szkliwo jest jego remineralizacja.
Szkliwo – budowa i funkcje
Każdy ząb pokryty jest cienką, około dwumilimetrową warstwą szkliwa w okolicy korony. Powstaje ona w długotrwałym procesie tworzenia się zęba, tak zwanej odontogenezie. Za produkcję szkliwa odpowiadają ameloblasty, czyli komórki nabłonkowe szkliwotwórcze. Wraz z zębiną mają one decydujący wpływ na ostateczny kształt zęba. Szkliwo prawie w całości składa się z minerałów, a konkretnie fosforanu wapnia w postaci kryształów dwuhydroksyapatytu. Ta substancja to 98% składu szkliwa, pozostałe 2% to woda i substancje organiczne.
Szkliwo stanowi barierę chroniącą ząb przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak:
- mechaniczne uszkodzenia – ułamania, odpryski,
- temperatura – gorące lub zimne potrawy i napoje,
- występowanie bakterii,
- ścieranie zęba – żucie i miażdżenie przyjmowanego pożywienia,
- pojawienie się przebarwień.
Zdrowie zęba uzależnione jest od powłoki szkliwa, im więcej właściwych minerałów przyjmujemy w codziennej diecie, tym mocniejsze będzie nasze uzębienie. Z tego względu tak ważna jest remineralizacja szkliwa.
Remineralizacja – co to takiego
Najprościej rzecz ujmując remineralizacja to ciągły proces tworzenia szkliwa z minerałów w organizmie człowieka. Wchłaniane przez nas te substancje, używane są do wzmacniania już istniejącej warstwy szkliwa. Jest on przeciwieństwem demineralizacji, czyli osłabiania warstwy ochronnej zęba, co powoduje podatność na próchnicę i inne zagrożenia. Chcąc uzyskać zadowalający efekt, zdrowych i silnych zębów trzeba zadbać o przyjmowanie w swojej diecie właściwych minerałów.
Remineralizacja – co należy robić
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na proces naturalnej remineralizacji szkliwa jest rodzaj diety oraz ilość spożywanych w ciągu dnia posiłków. Wielu stomatologów zaleca ograniczenie przekąsek oraz podjadania między posiłkami. Spożywanie tylko głównych posiłków ogranicza aktywność flory bakteryjnej jamy ustnej. Przez około 20-30 minut po każdym posiłku trwa proces demineralizacji, czas jego trwania może się jednak wydłużyć, w zależności od pozostałych w jamie ustnej cząstek pożywienia, jak i od ilości oraz składu śliny. W niej to bowiem znajdują się jony wapnia, odpowiedzialne za remineralizację. Im bogatsza nasza dieta, tym więcej dobroczynnego minerału znajduje się w ślinie. Proces wzmacniania szkliwa jest skuteczny, gdy posiłki przyjmujemy nie częściej niż co dwie godziny. Krótsze przerwy sprzyjają bakteriom oraz postępowaniu demineralizacji warstwy ochronnej zębów.
Drugim bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na remineralizację szkliwa naszych zębów jest higiena jamy ustnej. Dbając o zdrowie naszego uzębienia, musimy przestrzegać kilku zasad. Najlepiej byłoby gdybyśmy myli zęby po każdym posiłku, jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego zaleca się, by szczotkować i stosować płyn do płukania jamy ustnej z fluorkiem sodu co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. W ten sposób oczyszczamy przestrzenie między zębami z resztek pokarmu. Nieprawidłowa lub niesystematyczna higiena jamy ustnej prowadzi do sytuacji, w której występująca tam flora bakteryjna nie ma problemu z brakiem pożywki, w związku z czym wzrasta ilość wydzielanych przez bakterie kwasów. Są one niebezpieczne dla szkliwa i ich nadmiar może powodować powstawanie próchnicy.
Remineralizacja jest bardzo pożytecznym procesem, powinniśmy więc dbać o nasze zęby i stan szkliwa. Odpowiednia dieta oraz higiena jamy ustnej to dwa najbardziej skuteczne sposoby profilaktyki.
Zobacz także: Co to jest fluor i czy jest bezpieczny?