Picie wody pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, lepsze krążenie krwi oraz wchłanianie składników odżywczych. Ponadto nawodnienie organizmu poprawia wygląd cery, pobudza metabolizm i zwiększa koncentrację. Dowiedz się, na co jeszcze ma wpływ woda oraz jakie nawyki warto wprowadzić, aby prawidłowo nawadniać organizm.
Rola wody w organizmie
Woda odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Jest głównym składnikiem wszystkich komórek i tkanek, a także stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Znajduje się nie tylko we wszystkich płynach ustrojowych, lecz także jest obecna w płynie mózgowo-rdzeniowym, osoczu krwi czy szpiku kostnym. Ponadto ma wpływ na działanie układów i bierze udział w transportowaniu składników organicznych i nieorganicznych. Odpowiada również za równowagę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową. Co więcej, woda zapewnia odpowiednią gęstość krwi oraz chroni organy (m.in. płuca, mózg, rdzeń kręgowy, gałki oczne) przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pozwala również na właściwe trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Warto też wiedzieć, że woda bierze udział w procesie termoregulacji oraz pomaga w usuwaniu z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Co ważne, przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie.
Zapotrzebowanie na wodę
Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wielu czynników, m.in. od wieku, płci, masy ciała, poziomu aktywności fizycznej, temperatury i wilgotności powietrza czy diety. Szacuje się więc, że dorosłe kobiety powinny wypijać 2 litry wody na dobę, a mężczyźni – 2,5 litra. Warto zaznaczyć, że zbyt mała ilość wody w organizmie może prowadzić do odwodnienia. Pierwszymi objawami są bóle głowy oraz zmęczenie. W dalszej kolejności mogą pojawić się:
- zawroty głowy,
- trudności z koncentracją,
- przyspieszony oddech,
- wzrost temperatury ciała,
- zaburzenia pracy serca,
- senność,
- drażliwość.
Odwodnienie organizmu może okazać się zagrożeniem zdrowia, a utrata wody powyżej 8% może prowadzić do zgonu.
Nawadnianie organizmu – jakie nawyki warto wprowadzić?
Przede wszystkim warto mieć szklankę lub butelkę wody w zasięgu ręki. W ten sposób nie będziesz zapominał o nawadnianiu się. Dobrym pomysłem jest zabieranie wody ze sobą na zakupy czy postawienie jej na biurku, kiedy pracujesz. Ponadto pij małe ilości, ale często, a także dostosuj ilość spożywanej wody do temperatury powietrza – w upalne dni pij więcej. Również podczas dużego wysiłku fizycznego pilnuj tego, aby prawidłowo się nawadniać. Ciekawym pomysłem są też aplikacje mobilne, które przypominają o nawadnianiu się. W ten sposób pomagają wyrobić ten zdrowy nawyk. Nie wolno przy tym zapominać o spożywaniu innych płynów.
Warto dodać, że najlepiej jest pić wodę mineralną, ale można urozmaicać ją dodatkami takimi jak cytryna, liść mięty, imbir, miód, sok z limonki czy mrożone owoce np. maliny. Co ważne, woda znajduje się także w owocach i warzywach, najwięcej jest jej w melonach, arbuzach, grejpfrutach, ogórkach, pomidorach, a także w papryce, szpinaku, rzodkiewce, brokułach czy marchewce. Innym sposobem na prawidłowe nawodnienie organizmu jest picie ziołowych, owocowych oraz czarnych herbat, najlepiej bez cukru. Zielona herbata zawiera antyoksydanty, a także ma pozytywny wpływ na serce oraz proces trawienia. Z kolei biała herbata zwiększa odporność i skutecznie gasi pragnienie. Oprócz tego dobrze nawadniają koktajle oraz soki świeżo wyciskane.