Zimowa pogoda nie rozpieszcza naszej skóry. Niska temperatura i mała wilgotność nadmiernie je wysuszają. Bez natychmiastowej pielęgnacji, sucha skóra może pękać i krwawić. Ostry, zimowy wiatr jeszcze pogarsza ten problem. Suche, gorące pomieszczenia, gorące prysznice lub kąpiele i ostre środki czyszczące pozbawiają dodatkowo skórę wilgoci. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po zimie!
Myj się w letniej wodzie
Jeśli zadbasz o właściwe nawilżenie, nasza skóra będzie młoda i gładka. Aby zmniejszyć pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie i zachować zdrową i jędrną skórę, wypróbuj poniższe porady. Gorące prysznice i kąpiele dodatkowo jeszcze wysuszają skórę. Dlatego myj się tylko w letniej wodzie. W ten sposób zatrzymasz potrzebne oleje w skórze.
Zadbaj o kompleksową pielęgnację skóry
Twoja skóra potrzebuje zimą jeszcze więcej wilgoci niż zazwyczaj, dlatego stosuj odpowiednie środki nawilżające. Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać kompleksowa pielęgnacja skóry wiosną? Przechowujmy takie kosmetyki niedaleko wanny, kabiny prysznicowej, zlewie i umywalce. Posmarujmy nimi dłonie, za każdym razem, gdy się myjemy.
Wybierz odpowiedni balsam
Kup właściwy balsam, aby dodatkowo nie wysuszał naszej skóry. Powinien zawierać naturalne, odżywcze składniki. Wybierz balsam na bazie oleju, a nie wody. Najprawdopodobniej zatrzyma więcej wilgoci w skórze. Wypróbuj naturalnych olejków nawilżających, zawierające takie składniki, jak lawenda, rumianek, jojoba i inne. Mogą złagodzić suchą, swędzącą skórę.
Właściwa ochrona a pielęgnacja skóry po zimie
Przyzwyczaj się do noszenia rękawiczek i szalików lub apaszek. Dzięki temu ochronisz się przed zimnymi wiatrami, deszczem i śniegiem. Pamiętaj też o ochronie przeciwsłonecznej. Zimowe słońce może być równie szkodliwe co letnie. Pamiętaj, by produkty do pielęgnacji skóry zawierały takie składniki, jak tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.
Niektóre środki czyszczące mogą dodatkowo wysuszać skórę. Jeśli do tej pory wybierałeś środek z kwasem glikolowym lub salicylowym, zdecyduj się na bardziej nawilżającą opcję.
Nawilżaj skórę
Kaloryfery wysuszają powietrze, dlatego rozważ postawienie nawilżacza w naszym domu, szczególnie w sypialni. Przywróci wilgoć w powietrzu i zapobiegnie wysuszaniu skóry.
W zimie pijemy mniej wody, ponieważ wolimy gorące napoje, takie jak kakao czy herbata. Pamiętaj jednak, że skóra potrzebuje nawilżenia także od zewnątrz. Trochę ciepłej wody z cytryną może być jednocześnie bardzo orzeźwiające i nawilżające. Postaraj się, aby pielęgnacja skóry była kompleksowa.
Dłonie, stopy, łokcie i kolana mają bardzo cienką skórę. Szybciej tracą też wilgoć w porównaniu z innymi miejscami ciała, dlatego wybierz głęboko nawilżający balsam, a następnie załóż bawełniane rękawiczki i skarpetki, aby utrzymać właściwą wilgoć.
Spożywanie pokarmów o dużej zawartości wody pomaga nawilżać skórę od środka. Uwzględnij więc w swoim menu arbuzy, kantalupy, pomarańcze, kiwi, selery, pomidory, ogórki, cukinie i marchewki. Upewnij się, że dostarczasz organizmowi właściwą ilość witaminy C i cynku. W ten sposób wspomagasz produkcję kolagenu i elastyny. Możesz również zażywać suplementy z kwasami omega-3 lub jedzmy więcej tłustych ryb i siemię lniane. Dzięki temu skóra będzie jędrna i gładka.
Pielęgnacja skóry: regularny peeling
Często zapominamy o peelingu w zimie, szczególnie jeśli chodzi o ręce. Skóra może być właściwie nawilżona, jeśli warstwa martwych komórek będzie zbyt gruba. Znajdź dobre produkty złuszczające i używaj ich na twarz i dłonie, a także delikatnie na usta. Następnie nałóż właściwy balsam nawilżający. Tak powinna wyglądać pielęgnacja skóry wiosną. Naprawdę zobaczysz różnicę. Emulsje złuszczające są szczególnie przydatne w zimie.
Unikaj toksyn, szczególnie alergenów i substancji drażniących
Jeśli cierpisz na egzemę, zapalenie skóry lub łuszczycę, musisz unikać alergenów i substancji drażniących. Mogą bowiem zaostrzać problemy. Pamiętaj, że zimą skóra jest bardziej delikatna, dlatego unikaj drażniących tkanin, takich jak wełna i chemicznie obciążonych detergentów. Korzystaj natomiast z łagodnych środków czyszczących i nawilżających, przeznaczonych do wrażliwej skóry.
Pielęgnacja skóry w domowym zaciszu
Domowe maski nawilżające zapewniają odpowiednią wilgotność w miesiącach zimowych. Używaj naturalnych środków nawilżających, takich jak miód, awokado, jogurt, oliwki, olejki jojoba, olej migdałowy, banany i aloes. Połącz to, co lubisz i stwórz krem lub pastę. Pozostaw maseczkę na skórze na około 10-30, aby trwale ją nawilżyć.