Objawy zakażenia tasiemcem u dzieci są zdecydowanie bardziej nasilone niżeli u osób dorosłych. Do ujawnienia się pierwszych symptomów chorobowych, może dojść dopiero w kilka lat po zakażeniu, wówczas choroba będzie już mocno nasilona, a ilość pasożytów w organizmie wysoka. Jest to powód, dla którego zaleca się przeprowadzanie regularnych badań kału dzieci, pod kątem obecności w nim pasożytów.
Początkowo, u dziecka możemy nie dostrzegać żadnych objawów zakażenia pasożytami tasiemca. Te robaki płaskie korzystają z pożywienia, które zjada dziecko i stopniowo się namnażają, wówczas może dość do ekspozycji pierwszych objawów, jednak najczęściej są one silnie niespecyficzne:
- Bóle brzucha,
- Nudności,
- Wymioty,
- Zawroty głowy,
- Anemia,
- Drgawki,
- Ogólne osłabienie organizmu,
- Zaparcia,
- Nadmierna pobudliwość dziecka lub zachowanie apatyczne,
- Wzmożona perystaltyka jelit,
- Zaburzenia wzrostu,
- Bóle głowy,
- Problemy z nauką oraz koncentracją,
- Spadek apetytu, w rzadszych przypadkach jego nasilenie,
- Biegunki,
- Spadek masy ciała.
Tasiemiec, który bytuje w układzie pokarmowym dziecka, wytwarza antygeny, które nie są w żaden sposób rozpoznawane przez układ odpornościowy, w konsekwencji bardzo często początkowymi objawami tasiemczycy u dziecka są symptomy alergiczne, np. silna wysypka na skórze.
W sytuacji, gdy dojdzie do zainfekowania jajami tasiemca, człowiek — dziecko staje się jego żywicielem pośrednim. Wówczas pasożyt zagnieżdża się w gałce ocznej, mięśniu sercowym lub mózgu. Jest to bardzo groźna sytuacja, która może powodować występowanie objawów związanych z dokładnym miejscem ulokowania się tasiemca.
- Tasiemiec w mięśniu sercowym — mogą wystąpić m.in. zaburzenia rytmu serca,
- Tasiemiec w mózgu – mogą wystąpić m.in. napady drgawkowe,
- Tasiemiec w gałce ocznej – mogą wystąpić m.in. zaburzenia widzenia.
W niektórych przypadkach tasiemczycy u dzieci obserwuje się chroniczne zmęczenie, znaczną ospałość czy silną bladość powłok skórnych. Wynika to z rozwoju anemii – niedokrwistości. Na jej wystąpienie najsilniej narażone są dzieci zakażone bruzdogłowcem szerokim, który do swojego rozwoju potrzebuje wysokich dawek witaminy B12. W konsekwencji u chorego mogą pojawiać się jej niedobory i w konsekwencji niedokrwistość.
Zobacz również:
Tasiemiec, czyli co musisz wiedzieć o tej niebezpiecznej chorobie pasożytniczej
Pasożyty w piaskownicy, czyli co czyha na nasze dziecko w czasie zabawy?