Bostonka to dość powszechna choroba wieku dziecięcego. Najczęściej dotyczy naszych pociech, przed 10 rokiem życia, ale może pojawić się również u starszych i dorosłych. Dzieci w przedszkolu łatwo się nią od siebie zarażają, głównie z uwagi na fakt, iż pierwsze objawy widoczne są dopiero po upływie 3-6 dni od zakażenia. Jakie objawy powoduje choroba bostońska u dzieci?
Pierwsze objawy choroby bostońskiej u dzieci – niespecyficzne
Po okresie inkubacji choroby, obserwujemy u dziecka jej pierwsze symptomy, które w żaden sposób nie przywodzą na myśl takiego schorzenia jak wirus bostoński czy np. mylona z nim ospa. Obserwujemy bowiem:
- Podwyższoną temperaturę ciała, do poziomu 38-39 stopni,
- Zmęczenie,
- Pogorszone samopoczucie,
- Brak apetytu,
- Ból gardła,
- Nudności,
- Wymioty,
- Biegunki.
Zobacz także: Ospa wietrzna i choroba bostońska – jak je odróżnić?
Rozpoznanie choroby
Gdy dziecko gorączkuje przez 2-3 dni pojawia się główny i najbardziej wyróżniający objaw spośród objawów choroby bostońskiej, czyli wysypka bostońska. Niektóre źródła wskazują, że początkowo grudki i plamki eksponują się na twarzy i górnej części klatki piersiowej. W innych natomiast znajdujemy informację, że zmiany od razu zajmują jedynie najbardziej charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej połacie naszego ciała, czyli jamę ustną, stopy oraz dłonie.
Zmiany nie są swędzące. Mają około 1 centymetra średnicy, najczęściej są podłużne i pojawiają się na zaczerwienionym podłożu. Te występujące w obrębie jamy ustnej mogą powodować dyskomfort a niekiedy ból, który może utrudniać jedzenie i picie. Wówczas wskazane jest podawanie leków o działaniu przeciwbólowym. Dziecko powinno również dużo pić i odpoczywać.
Bostonka jest chorobą wirusową samoograniczającą się. Jej objawy powinny być, w odpowiedni sposób łagodzone, jednak niezależnie od tego ustępują po upływie około 7 dni.
Wskazane jest, aby dzieci chore na bostonkę możliwie jak najwięcej odpoczywały, przyjmowały witaminę A2 oraz piły dużo chłodnych płynów. W przypadku ciężkiego przebiegu schorzenia konieczna jest wizyta u lekarza w celu dobrania sposobu leczenia i właściwych leków.
Bostonka nie powoduje rozwoju odporności na całe życie. Można zachorować powtórnie i za każdym razem będzie miała inny przebieg. Jest ona bowiem wywoływana przez różne wirusy.
Czytaj więcej: Choroba bostońska – co wyróżnia wirus bostoński?