Niewielkie krwawienia w czasie infekcji są u dziecka całkowicie normalną sprawą. Z pewnością nie należy panikować. Zdarzają się przypadku, gdy wydzielina z nosa podbarwiona krwią lub krwotoki z nozdrzy mogą sugerować początki rozwoju groźniejszych schorzeń. Z tego powodu należy skonsultować z pediatrą swoje obserwacje aby możliwe było sprawdzenie czy zauważony katar z krwią jest tylko niegroźnym przypadkiem.

Kiedy pojawia się krew z nosa?

W czasie trwania kataru dochodzi do znaczących zmian w obrębie błony śluzowej nosa, ulega ona znacznemu przekrwieniu, pojawia się obrzęk i rozszczelnienie śródbłonka naczyniowego. Poza tym gdy dziecko wydmuchuje nos dochodzi do wzrostu ciśnienia w jego obrębie, co może spowodować pęknięcie malutkich naczyń i krwawienie.

Krwawienie z nozdrzy może wystąpić również gdy dziecko nie jest przeziębione, ale z różnych przyczyn organizm i jego odporność są osłabione lub w wyniku urazu. Wówczas może dojść do krwotoku z nosa. Krwawienie towarzyszy często przewlekłym dolegliwościom nosa i zatok, gdyż może dojść do znacznych zmian. Często pojawia się również przy silnym kaszlu, np. w przebiegu krztuśca.

Zobacz także: Krztusiec – czyli co wiemy na temat kokluszu?

Co robić?

Jeśli zauważymy u naszego dziecka katar z krwią warto dokładnie przyjrzeć się jej barwie. Jasne, niewielkie pasma z pewnością nie będą stanowiły większego powodu do niepokoju. Bardziej niebezpieczna będzie ciemna krew, która wydostaje się z nosa bez wydmuchiwania lub na chusteczce widzimy, że ma wyjątkowo intensywny kolor.

Warto zachować chusteczkę i natychmiast udać się do pediatry. W celu wykluczenia skazy krwotocznej wykonuje się morfologię krwi oraz badanie APTT. Konieczna będzie również konsultacja laryngologiczna. Takie badania i postępowanie zaleca się przy delikatnych krwawieniach, jeśli natomiast jest ono silniejsze należy możliwie jak najszybciej zawieźć dziecko do szpitala.

Jeśli dziecko ma tendencję do częstych krwawień z nosa, to koniecznie należy pamiętać, że gdy osiągnie wiek 12 lat, w którym można już stosować leki takie jak Aspiryna, Polopiryna, Asprocol, Sachol czy Calcypiryna NIE podawać ich. Niezbędne jest również przestrzeganie przed tym dziecka. Farmaceutyki te powodują rozrzedzenie krwi i mogą zwiększać krwawienia.

Czytaj również: Przewlekły katar u dzieci – co robić gdy nieżyt nosa nie ustępuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj