fot. stock.adobe.com

Chociaż owsica jest chorobą pasożytniczą dobrze poddającą się na leczeniu farmakologicznemu, to często pozostaje uciążliwym i nawracającym problemem. Dlaczego dochodzi do ponownych zakażeń? Powodem jest kilka błędów i niedopatrzeń podczas prób zwalczania choroby.

Jak leczyć owsiki, żeby dolegliwości nie pojawiały się ponownie? Kluczowe jest połączenie leczenia farmakologicznego z odpowiednią higieną. Leki są zalecane dla osób chorych, u których potwierdzono obecność pasożyta oraz dla ich wszystkich współdomowników – nawet jeżeli nie występują u nich objawy zakażenia. Jest to bardzo ważne, bo owsica jest chorobą inwazyjną i szybko przenosi się z osoby na osobę. Jeśli nie poddamy leczeniu pozostałych domowników, to mogą oni pozostać źródłem jaj pasożyta i wciąż zarażać.

Częstym niedopatrzeniem jest zastosowanie leczenia farmakologicznego tylko raz. Dostępne na rynku leki działają jedynie na dorosłe formy pasożyta. Zażycie preparatu należy powtórzyć po około 2-3 tygodniach od pierwszej dawki. Dzięki temu druga dawka ma szansę zadziałać na te pasożyty, które podczas pierwszego podania leku nie były jeszcze dorosłymi formami owsika. O dokładną instrukcję jak leczyć owsiki, należy zapytać lekarza lub farmaceutę.

Higiena na ratunek

Kolejnym błędem skutkującym nawracaniem owsicy jest niestosowanie odpowiedniej higieny, która zminimalizowałaby ryzyko ponownego zakażenia. Zaleca się kąpiel rano i wieczorem oraz dokładne mycie okolic odbytu. Należy krótko obcinać paznokcie, bo pod nimi są często przenoszone jaja owsików. Pamiętać należy o wypraniu wszystkich ręczników, pościeli i piżam. Im wyższą temperaturę wody w pralce ustawimy, tym większe prawdopodobieństwo pozbycia się jaj pasożyta. Warto też wyprać pluszowe zabawki dzieci.

Jaja owsików są lekkie i mogą unosić się w powietrzu. Dobrym pomysłem jest więc częste pozbywanie się kurzu z mebli, dokładne mycie podłóg i wietrzenie pomieszczeń.

Zapobiegać!

Owsica jest dla wielu osób wstydliwym tematem, stąd rzadko rodzice zgłaszają w szkołach czy w przedszkolach, że ich dziecko choruje. Jest to błędem, bo placówka nie może wtedy zastosować odpowiednich kroków, żeby zapobiec szerzeniu się choroby. Przeleczone dziecko wraca do rówieśników, od których ponownie może się zarazić pasożytem.

Trzymanie się odpowiednich zasad podczas walki z owsicą powinno trwale zapobiec nawracaniu choroby.

Źródło: https://www.bezowsikow.pl/o-owsicy/jak-pozbyc-sie-owsikow.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj