Nagietek od dawna słynie ze swoich właściwości ogrodniczych, kulinarnych i leczniczych. Nie tylko wspaniale ozdobi ogród, ale również powinien się znaleźć w domowej apteczce.
Jakie działanie ma nagietek?
Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Można używać całych płatków, zmielić je na proszek lub przetworzyć na olej, krem i maść. Nagietek łagodzi wiele chorób skóry, które powodują wysuszanie, swędzenie lub podrażnienie. Pomaga zwalczyć objawy egzemy, zapalenia skóry i łupieżu. Promuje również produkcję kolagenu. Dodatkowo koi i nawilża skórę.
Nagietek jest tak bezpieczny i skuteczny, że pojawia się w wielu produktach dla niemowląt. Zapobiega i leczy wysypki i podrażnienia, których doświadczają maluszki, takich jak pieluszkowe zapalenie skóry, czy ciemieniucha.
Łagodzi urazy i stan zapalny tkanki oraz stymuluje szybki wzrost zdrowych komórek. Nie tylko przyspiesza gojenie ran, ale też zmniejsza ryzyko zakażenia i powstania blizn.
Jakie właściwości ma jeszcze nagietek?
Ściągające, przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości zioła zapobiegają i leczą oparzenia słoneczne. Nagietek wspiera również układ limfatyczny. Chroni przed zatrzymaniem płynów limfatycznych w organizmie, wspomaga eliminację toksyn. Łagodzi także żylaki, siniaki i bóle mięśni. Smarując się codziennie olejkiem z nagietka, możesz się cieszyć zdrową, nawilżoną i jędrną skórą.
Jak przygotować leczniczy olejek z nagietka?
Przygotuj własny olejek z nagietka, który możesz przechowywać w domowej apteczce. Stosuj go na zadrapania, oparzenia i inne dolegliwości skórne.
Potrzebujesz następujących składników:
- suszone płatki kwiatków nagietka,
- oliwa z oliwek (lub inny olej, który lubisz. Świetnie sprawdzi się tutaj olej migdałowy, awokado lub jojoba).
Umieść płatki nagietka w czystym, suchym, szklanym słoju. Następnie wlej oliwę z oliwek. Dodaj tyle, by pokryć płatki około 2,5 cm oliwy. Zakręć słoik szczelnie dopasowaną pokrywką, dobrze nim potrząśnij i włóż do papierowej torby. W ten sposób uchronisz cenne składniki nagietka przed rozpadem pod wpływem promieni słonecznych. Przechowuj w pobliżu okna. Trzymaj go w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj, by codziennie potrząsnąć słoikiem.
Po zaparzeniu olejku przez 4-6 tygodni odcedź zioła i wlej olej do czystego, szklanego słoika. Przechowuj go w szafce, w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu.
Na co warto stosować?
Wspomniane zioło słynie ze swoich właściwości kojących. Możesz go stosować na ukąszenia owadów, siniaki, pęcherze, skaleczenia i opryszczki. Pomaga w leczeniu trudno gojących się ran, które wykazują oznaki tkliwości, zaczerwienienia lub stanu zapalnego.
Niektóre osoby stosują również nagietek na wrzody, zgagę lub zespół jelita drażliwego. Działa ochronnie na żołądek, poprawiając trawienie, naprawiając ścianę jelita, jednocześnie łagodząc dyskomfort. Wzmacnia także układ immunologiczny w walce z bakteriami i wirusami.
Ponadto badania wykazały, że nagietek spowalnia powstawanie zmarszczek. Zawarte w nim przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne znacząco chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Zapobiegają więc przedwczesnemu starzeniu.