Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku szkolnym potrafi sprawić wiele problemów. Przez dzieci uważana jest za zbyt nudną, a dorośli często niekoniecznie wiedzą, jak przekonać do niej swoje pociechy. Warto więc od najmłodszych lat dbać o wpajanie im dobrych nawyków, bo statystyki badań podawane przez Ipsos są zatrważające: ponad 70% dzieci w wieku od 6 do 12 lat cierpi na próchnicę, 25% myje zęby mniej niż dwa razy dziennie i zdecydowanie zbyt rzadko odwiedza dentystę[1].
Nauka mycia zębów od najmłodszych lat
Uczenie prawidłowego nawyku codziennego mycia zębów co najmniej dwa razy: rano i wieczorem, możemy zacząć już od najmłodszych lat. Niemowlętom można przemywać dziąsła i pierwsze zęby gazikiem zamoczonym w ciepłej wodzie, aby przyzwyczaić je do tego zabiegu. Maluchom, które są w stanie już samodzielnie manipulować szczoteczką, sprawmy model z miękkim włosem i zachęcajmy do naśladowania naszych własnych zachowań o poranku czy wieczorem. Dzieci najchętniej uczą się podglądając dorosłych. Dzieciom w wieku około dwóch lat możemy proponować pierwsze mycie zębów pastą pozbawioną fluoru, bowiem maluchy najczęściej ją połykają. Słodkie smaki i zabawne wizerunki na tubkach pasty pozwolą zachęcić maluchy do regularnego szczotkowania zębów, nawet jeśli pierwsze próby nie będą zbyt udane.
Właściwa higiena jamy ustnej dzieci w wieku szkolnym
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat możemy już spokojnie uczyć prawidłowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Zęby powinny myć co najmniej dwa razy dziennie, stosując najpierw nić dentystyczną lub specjalny rodzaj szczoteczki do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, a następnie myjąc zęby właściwie dobraną szczoteczką i na sam koniec stosując płyn do płukania jamy ustnej. Zwyczaj płukania pozwoli na skuteczne dotarcie do wszystkich przestrzeni w jamie ustnej, do których trudno jest dotrzeć szczoteczką, dbając o usunięcie bakterii. Pamiętajmy o regularnym wymienianiu szczoteczki co trzy miesiące i płukaniu jej po każdym użyciu. Dodatkową zachętą dla wszystkich dzieciaków będą kolorowe, zabawne gadżety związane z całym procesem mycia zębów: szczoteczki i kubki z ulubionymi bohaterami bajek czy dodatkowe timery mierzące odpowiedni czas szczotkowania.
Rodzaje płynów do jamy ustnej dla dzieci
Na rynku znajdziemy całą gamę płynów do jamy ustnej pozwalających na uzyskanie pożądanych efektów: zapobiegających próchnicy, zwalczających nieświeży oddech czy wybielających zęby. Zwróćmy uwagę, czy płyn który proponujemy naszym dzieciom jest pozbawiony alkoholu. Warto dobrać też płyn zgodnie z indywidualnymi upodobaniami dziecka. Jednemu dziecku bardziej będzie odpowiadał smak i zapach owocowy, a innemu miętowy.
Regularne wizyty u dentysty
Poza codzienną pielęgnacją jamy ustnej, dziecko powinno co najmniej dwa razy w roku odwiedzić dentystę, który zrobi przegląd zębów i w porę podejmie leczenie, np. próchnicy. Zęby mleczne i pierwsze zęby stałe u dzieci są bowiem bardziej podatne na próchnicę niż zęby u osób dorosłych. Choroba ta potrafi się dużo szybciej rozwijać u dzieci, a ponadto jest często niezauważalna gołym okiem. W początkowym stadium ma bowiem kolor biały, a nie brązowy i może nie być odczuwana zbyt boleśnie przez dzieci. Warto jednak już na samym początku jej rozwoju podjąć leczenie, aby na dłużej zachować zęby dzieci w dobrym stanie. W przypadku zdrowych zębów u dzieci, dentyści często proponują lakowanie, czyli pokrycie ich specjalną warstwą ochronną zabezpieczającą przed próchnicą.
Czytaj także:
[1] Ipsos Marketing: „Badanie przesiewowe stanu uzębienia wśród dzieci ze szkół podstawowych”, http://mojorbit.pl/docs/Raport_Ipsos_Chron_Dzieciece_Usmiechy_edycja_2.pdf