Fitoestrogeny stały się obecnie bardzo modne w medycynie oraz w kosmetologii. Podobno przydają się do łagodzenia objaw menopauzy oraz jako odmładzający składnik kosmetyków odmładzających. Zanim jednak po nie sięgniesz, warto poznać kilka informacji na ich temat!
Co to są fitoestrogeny?
Fitoestrogenny to hormony, ale pochodzące od roślin. Opowiadają za regulację wzrostu w trakcie kwitnienia i dojrzewania rośliny. Ich działanie można porównać do działania kobiecych hormonów, czyli estrogenów. Jednak są o wiele słabsze. Mimo wszystko naukowcy twierdzą, że są w stanie osłabić działanie skutków menopauzy oraz mogą wpływać na odmłodzenie skóry. Właśnie dlatego kobiecy coraz częściej sięgają po preparaty, które je zawierają.
Jak działają roślinne hormony?
Kobiety, które przechodzą menopauzę z pewnością doskonale znają jej objawy. Mniej więcej koło 50. roku życia (a czasem i wcześniej), jajniki przestają produkować hormony – estrogen i progesteron. Skutkuje to zatrzymaniem procesu miesiączkowania, a brak hormonów może wpływać także na samopoczucie, duszności, uderzenia gorąca i zimne poty na zmianę. Kobiety w trakcie menopauzy mogą odczuwać mniejszą ochotę na seks, mają zawroty głowy, a niekiedy popadają w depresję.
Jak z tym walczyć? Ginekolodzy proponują fitoestrogeny, które mają „udawać” żeńskie hormony. Podawane w formie leku mają pobudzać jajniki do produkowania hormonów. Rzeczywiście łagodzą nieco objawy klimakterium jak rozdrażnienie, bóle głowy czy złe samopoczucie. Dobrze wpływają także na nabłonek wyściełający narządy rodne. Jednak nie można oczekiwać od nich cudów. Są w stanie tylko lekko złagodzić te objawy.
Fitoestrogeny wykorzystuje się również w kosmetykach. Mają one pobudzić skórę do wytwarzania naturalnego kolagenu, który odpowiedzialny jest z poprawną kondycję skóry i jej młody wygląd pozbawiony zmarszczek.
Ponadto te roślinne hormony mogą też obniżać ciśnienie krwi oraz zmniejszać ryzyko osteoporozy i miażdżycy. A gdzie ich szukać? Oprócz leków, bogatym źródłem fitoestrogenów jest soja, suszone morele, tofu, mleko, jogurty, fasola oraz wszelkie zielone rośliny i warzywa.
Fitoestrogeny – skutki uboczne
Fitoestrogeny niestety mogą powodować skutki uboczne. Jeśli są zażywane zbyt wcześnie, mogą wpłynąć na problemy z płodnością, gdyż rozregulują naturalne hormony. To wiąże się także z powstaniem problemów hormonalnych oraz pojawienie się zbyt obfitych miesiączek. Przed rozpoczęciem ich zażywania należy się najpierw skonsultować z lekarzem. Nie warto też zaczynać ich stosowanie zbyt wcześnie.