W badaniu ECPW (endoskopowej cholangiopankretografii wstecznej) zobrazowane są zewnątrz wątrobowe i wewnątrzwątrobowe drogi żółciowe oraz przewód trzustkowy. Badanie jest połączeniem medycznych metod diagnostycznych endoskopowej i radiologicznej. Z pomocą ECPW można potwierdzić lub też wykluczyć zmiany chorobowe pojawiające się w obrębie dróg żółciowych. Badanie endoskopowej cholangiopankretografii wstecznej jest badaniem dużo bardziej precyzyjnym od badania USG, które może podawać prawidłowy obraz, pomimo rozwoju procesu chorobowego.

Jakie są wskazania do wykonania badania ECPW?

Badanie wykonywane jest w warunkach szpitalnych na polecenie lekarza. Wskazaniem do wykonania badania ECPW są:

  • żółtaczka o nieustalonym podłożu
  • bóle w nadbrzuszu o nieustalonej przyczynie, szczególnie gdy te dolegliwości występują u pacjentów po operacji na drogach żółciowych lub po usunięciu pęcherzyka żółciowego
  • podejrzenie raka lub kamicy przewodów żółciowych
  • podejrzenie przewlekłej choroby trzustki
  • przed planowanym zabiegiem operacyjnym, w celu weryfikacji anatomicznego stanu dróg żółciowych

Czytaj także: Wątroba – poznaj najważniejsze funkcje i cechy

W jaki sposób przygotować się do badania ECPW?

Zwykle przed badaniem ECPW, pacjent ma wcześniej wykonane badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Co najmniej na 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść ani pić. Przed przystąpieniem do badania pacjent ma założony do żyły specjalny cewnik, który umożliwi dożylne podanie leku w trakcie badania. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. W przypadku wykonywania tego badania u dzieci może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego.

O czym należy poinformować lekarza przed badaniem ECPW?

Przed przystąpieniem do badania należy wykonującemu badanie zgłosić:

  • trudności w przełykaniu
  • odczuwanie tzw. duszności spoczynkowej
  • nasilenie dolegliwości choroby niedokrwiennej serca
  • istnienie tętniaka aorty
  • istnienie skazy krwotocznej lub przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
  • alergie na leki
  • jaskrę
  • choroby psychiczne

Jak przebiega badanie ECPW?

Zabieg na ogół przeprowadzany jest w pracowni rentgenowskiej (lub na stole operacyjnym z możliwością wykonywania zdjęć). Do przeprowadzenia badania ECPW używa się promieni rentgenowskich oraz urządzenia zwanego endoskopem – jest to rodzaj długiej giętkiej rury przy pomocy której lekarz może ocenić wnętrze dróg żółciowych. Po podaniu środków znieczulających, pacjent układany jest na lewym boku. Następnie lekarz wprowadza fiberoskop przez przełyk, żołądek i dwunastnicę, aż do miejsca gdzie przewody żółciowe i trzustkowy uchodzą do dwunastnicy. W tym momencie pacjent proszony jest o zmianę pozycji na pozycję płaską na brzuch, natomiast lekarz rozpoczyna podawanie kontrastu poprzez małą rurkę wprowadzoną do endoskopu. Kontrast uwidacznia badane narządy, co umożliwia lekarzowi prowadzącemu badanie obserwowanie na monitorze struktur anatomicznych badanych narządów, oraz wykonanie radiologicznej dokumentacji zdjęciowej. Badanie ECPW trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Badaniu temu nie mogą poddawać się kobiety w ciąży.

Zobacz również: Trzustka – funkcje, choroby, leczenie i profilaktyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj