Ciało obce w uchu dziecka nie stanowi dla lekarzy większego zaskoczenia, jednak rodzice mogą się zaniepokoić i przestraszyć. Ciekawość świata sprawia, że dzieci z dużym zainteresowaniem wkładają do uszu różne niewielkie przedmioty, mogą to być koraliki, fragmenty zabawek czy nawet niewielkie baterie wyjęte z czegoś.
Z pewnością niezbędne jest możliwie jak najszybsze usunięcie ciała obcego z przewodu słuchowego dziecka, gdyż jego pozostanie przez dłuższy może skończyć się stanem zapalnym lub zakażeniem. Takie przypadki są znacznie bardziej powszechne u małych dzieci niżeli u osób starszych, np. u dorosłych może się zdarzyć, że ciało obce znajdzie się w uchu jako niefortunny przypadek w czasie pracy.
Ciało obce w uchu objawy
Wpadnięcie lub wsadzenie ciała obcego do ucha u małego dziecka objawia się w pierwszej kolejności niepokojem, który wywoływany jest przez uczucie zatkania, ucisku i ból ucha. Jeśli np. do ucha wpadnie owad i się porusza to powoduje znaczny dyskomfort.
- W niektórych przypadkach występuje niedosłuch,
- Mały element w uchu nie zawsze będzie widoczny na pierwszy rzut oka,
- Mogą pojawiać się mdłość niekiedy prowadzące do wymiotów,
- Niekiedy pojawia się krwawienie z ucha, jednak głownie w przypadkach gdy ciało obce miało ostre zakończenie i doprowadziło do podrażnienia lub zranienia, bądź w sytuacji gdy nie zostało usunięte w prawidłowy sposób.
Ciało obce w uchu – Pierwsza pomoc
W pierwszej kolejności warto delikatnie przechylić główkę dziecka i skłonić je do lekkiego potrząsania, jak „wyskakiwanie” wody z ucha, która wleciała w czasie pływania. Jeden rodzic może pokazywać dziecku co robić, bo dziecko uzna to za zabawę i będzie naśladować, a drugi będzie sprawdzać czy przedmiot wypadł. Jeśli samodzielnie nie wypadnie a znajduje się płytko można spróbować unieruchomić główkę żeby dziecko nią nie ruszało, a drugi rodzic przy pomocy pęsety lub szczypczyków może spróbować wyjąć ciało z ucha. Jeśli się nie uda, przesunie się lub dziecko zachowa się tak jakby poczuło ból najlepiej zostawić i udać się do lekarza. Koniecznie trzeba uważać aby nie uszkodzić błony bębenkowej.
Ciało obce można również usunąć przepłukując ucho ciepłą wodą. Jeśli jednak nie udało się pozbyć przedmiotu z ucha dziecka, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza i nie narażać go na kolejne zabiegi w domu, które mogą doprowadzić do przemieszczenia się ciała obcego głębiej.
Ciało obce w uchu – Tego robić nie wolno!
W czasie usuwania przedmiotów z uszu nie stosujemy patyczków higienicznych, gdyż można doprowadzić do wepchnięcia ich zdecydowanie głębiej i w konsekwencji do przerwania błony bębenkowej.
Nigdy nie usuwaj samodzielnie z uszu ostrych przedmiotów, gdyż mogą spowodować znaczne uszkodzenia i do ich właściwego pozbycia się konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Jeśli przedmiot jest głęboko w uchu koniecznie należy udać się do laryngologa lub na pogotowie, gdyż jego wyjęcie może wymagać zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Taki rodzaj usuwania zaleca się również u dzieci, które nie są w stanie spokojnie posiedzieć przez dłuższą chwilę.
Jeśli przedmiot zalega w uchu przez dłuższy czas konieczne może być rozcięcie i plastyka przewodu słuchowego. Są to rzadkie operacje, jednak zwracają uwagę rodziców na konieczność szybkiego reagowania w takich sytuacjach.