fot. elements.envato.com

Ból brzucha to częsta dolegliwość. W niniejszym artykule postaramy wskazać i objaśnić, co może w brzuchu boleć. Bólu brzucha nigdy nie warto lekceważyć, ponieważ nawet najmniejszy ból może być objawem rozwijającej się choroby. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Ponadto, ból bywa bardzo zwodniczy. Często posiada on charakter promieniujący, przez co ciężko jest wskazać prawdziwe miejsce bólu.

Objawy

Bardzo częstym objawem bólu brzucha bywa dość silne napięcie oraz wzdęcie brzucha niedaleko od miejsca gdzie występuje brzuch. Ból brzucha może mieć różną postać, np. kolkową charakterystyczną dla niestrawności czy ciągłą, groźniejszą, ponieważ przypisywaną stanom zapalnym. Ból brzucha może pojawić się nagle, ale również może narastać i z każdą chwila być bardziej dotkliwy. Bywa, że uczycie dyskomfortu utrzymuje się długo. Może to być przyczyna poważniejszych chorób takich jak problemy z woreczkiem żółciowym czy trzustką. Utrzymujący się ból brzucha powinien być sygnałem do szybkiej wizyty u lekarza.

Przyczyny bólu brzucha

Przyczyn bólu brzucha może być więcej niż narządów wewnętrznych człowieka. Na szczęście większość z nich współczesna medycyna potrafi zdiagnozować i wyleczyć. Poniżej znajduje się lista najczęstszych przyczyn powodujących ból brzucha. Sprawdź, co dotyczy Ciebie i jak reagować na sygnały wysyłane przez Twój organizm.

Ból brzucha a przepuklina

Występowanie takich objawów jak wymioty, biegunka, ból w górze brzucha, zgaga, brak apatytu czy gazy może świadczyć o problemach z przepukliną. W tym wypadku najlepiej zgłosić się do lekarza, ponieważ niektóre przepukliny wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W tej sytuacji należy pamiętać, żeby unikać podnoszenia ciężkich rzeczy i poprosić kogoś o asystę.

W przypadku, gdy problemy z przepukliną nie wymagają operacji należy zadbać o to, żeby Wasze BMI było na właściwym poziomie. Niestety w tym wypadku ciężko będzie, to zrealizować przez odpowiednie ćwiczenia, w związku z tym zaleca się dietę, rzucenie palenia oraz poprawienie perystaltyki jelit przez zwiększenie ilość spożywanego błonnika. Wszelkie ćwiczenia powinny być skonsultowane z lekarzem.

Ból brzucha a kolka żółciowa

W przypadku pojawienia się objawów silnego bólu w dolnej części pleców, promieniującego aż do brzucha lub pachwin, częstego oddawania moczu o ciemnej barwie i nie przyjemnym zapachu oraz nadmiernego pocenia się, nie czekaj, tylko jedź do lekarza. Ból o powyższej charakterystyce często jest oznaką kolki żółciowej. Do czasu spotkania z lekarzem nie wolno spożywać pokarmów i nic pić.

Ból a grypa pokarmowa

W momencie pojawienia się bólu w prawej, górnej części brzucha o charakterze nasilającym się z biegiem dni oraz takich objawów jak zmęczenie, gorączka, żółkniecie oczu i skóry, to może mieć podejrzenia, że to grupa pokarmowa. W tej sytuacji należy umówić się na wizytę do lekarza oraz zadbać o to, żeby nie odwodnić organizmu. W stanie grypy pokarmowej nie wolno zażywać leków przeciwko biegunce i nudnościom. Po kilku dniach, gdy zelżeją objawy warto jeść warzywa zawierające skrobię (ziemniaki i ryż) oraz skusić się na gorący rosół. Jeśli ból brzucha nie ustąpi, to koniecznie odwiedź lekarza.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj