Bakterie E. coli w sposób całkowicie naturalny występują w naszych jelitach. Jednak pojawiają się sytuacje, że są one zbędne i prowadzą do wystąpienia zakażenia. Pojawienie się go u dziecka może nieść za sobą poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Escherichia Coli nie zawsze jest więc dla nas korzystna – na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę, skąd biorą się infekcje i jak się je leczy?
U zdrowego człowieka, zarówno dorosłego, jak i dziecka bakterie Escherichia coli w sposób całkowicie naturalny bytują w jelitach. Nazywane pałeczką okrężnicy, stanowią normalny element flory bakteryjnej jelit. Znajdując się w tej lokalizacji, jest wyjątkowo pożyteczna, gdyż wpływa na pozytywnie na procesy trawienia oraz odgrywa rolę w produkcji witamin K, oraz D.
Przyczyny zakażenia
Escherichia Coli powszechnie występuje w środowisku zewnętrznym. Jest ona bowiem wydalana z kałem, zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. Zdarza się więc, że jest elementem zanieczyszczającym niektóre składniki pokarmowe lub nawet wodę. Do zakażenia może również dojść w wyniku kontaktu z innym człowiekiem lub zwierzęciem.
Zakażenie bakterią E. coli pojawia się w sytuacji, gdy dojdzie do jej przedostania się do innych niż jelita narządów. Cały schemat przebiegu choroby może mieć bardzo różny charakter uzależniony od tego, w jaki sposób doszło do zakażenia oraz jakie narządy zostały zainfekowane.
U dzieci dość powszechne jest przeniesienie dobrych bakterii z jelit w obręb dróg moczowych. Takie zakażenie jest zdecydowanie częstsze u dziewczynek, z uwagi na budowę anatomiczną – stosunkowo niewielka odległość pomiędzy odbytem a narządami płciowo-moczowymi oraz krótką cewkę moczową. W związku z tym zakażenie może pojawić się w wypadku niedopatrzenia lub zaniedbania higienicznego. Jeśli dziewczynka po skorzystaniu z toalety niewystarczająco się podetrze lub zrobi to w złym kierunku, lub rodzic w czasie zmiany pieluchy nie dokładnie umyje dziecko, to bakterie występujące w kale mogą dostać się do układu moczowego.
Do zakażenia E. coli dość powszechnie dochodzi również na skutek spożycia niektórych pokarmów. Specjaliści wskazują, że bakteria ta może znajdować się na warzywach oraz owocach, które są nawożone w sposób naturalny. Jej obecność stwierdzano również w niepasteryzowanych produktach nabiałowych, na surowej wołowinie, a nawet w wodzie.
Z tego powodu tak silnie nagłaśnia się i jest konieczne podawanie dzieciom jedynie dobrze umytych warzyw oraz owoców, pilnowanie, aby mięso nie było surowe lub niedogotowane oraz picie jedynie przegotowanej, lub butelkowanej wody. Dodatkowo zaleca się, aby nie pozwalać dzieciom na zażywanie kąpieli w niewielkich zbiornikach wodnych, które nie są poddawane badaniom czystości wody.
Pilnuj, aby dziecko myło ręce przed każdym posiłkiem, jak również po zakończeniu zabawy ze zwierzęciem lub z rówieśnikami, np. w piaskownicy.
Zobacz także: Choroba kociego pazura – czy kochane zwierzątko może być niebezpieczne?
Jak objawia się zakażenie bakterią E. coli u dzieci?
Kwestia tego, jakie symptomy zaobserwujemy u naszej pociechy w wyniku zakażenia bakterią Escherichia Coli, uzależnione są przede wszystkim od tego, jaki narząd zostanie przez nie zaatakowany.
- Zakażenie układu moczowego – może pojawić się ból w czasie oddawania moczu, częstomocz, spadek apetytu, nieprzyjemny zapach moczu. Jeśli do zakażenia dróg moczowych dojdzie u niemowlęcia, to jedynym eksponującym się objawem może być gorączka – dlatego temperatura bez przyczyny u malutkiego dziecka zawsze wymaga przeprowadzenia badania moczu. Jeśli dojdzie to rozwoju takiej infekcji, to same jej objawy nie będą bardzo groźne, jednak może dojść do nieprzyjemnych powikłań, a pośród nich np. odmiedniczkowego zapalenia nerek.
- Zakażenie układu pokarmowego – pojawiające się objawy są takie same jak w każdym innym zatruciu. Charakterystyczne są silne bóle brzucha, wymioty oraz biegunka. W wyniku infekcji może dojść do zespołu hemolityczno-mocznicowego, w jego konsekwencji dziecko zdecydowanie rzadziej oddaje mocz, ma zapuchniętą twarz lub jest bardzo blade, mogą występować krwawienia z nosa lub dziąseł, siniaki i silne uczucie zmęczenia.
Jeśli do zakażenia E. coli dojdzie u noworodka lub małego niemowlęcia, to może ono stanowić sytuacje zagrożenia dla życia. Bakteria może bowiem spowodować rozwój zapalenia otrzewnej, zapalenia opon mózgowych, a w dalszej perspektywie sepsę.
Leczenie zakażenia E. coli
W przypadku, gdy mamy do czynienia z zakażeniem dróg moczowych najczęstszym postępowaniem jest dobranie i podawanie odpowiedniego antybiotyku, przez okres co najmniej 7 dni. Niezwykle istotne jest tu ścisłe przestrzeganie zaleceń, gdyż niedoleczona infekcja charakteryzuje się wysokim ryzykiem wystąpienia nawrotów. W szczególności u najmłodszych pacjentów po zakończonym leczeniu przeprowadza się kontrolne badanie moczu oraz USG, które ma wykluczyć występowanie poważnych powikłań w wyniku zakażenia.
W przypadku infekcji pokarmowej nie stosuje się antybiotykoterapii. Zaleca się pojenie dziecka wodą, zbijanie gorączki, jak również uzupełnianie elektrolitów i umożliwienie odpoczynku. Zakazane jest podawanie dzieciom środków hamujących biegunkę, gdyż powodują one spowolnienie usunięcia bakterii z organizmu.
Pojawienie się zakażenia u noworodka, niemowlęcia lub małego dziecka najczęściej wiąże się z koniecznością hospitalizacji. Lekarze wskazują na wysokie ryzyko powikłań oraz możliwość szybkiego odwodnienia się małego dziecka w wypadku infekcji pokarmowej, które mogłoby stanowić sytuację bezpośredniego zagrożenia dla życia.
Czytaj również: Gronkowiec złocisty u dzieci, poznaj najważniejsze fakty