Badanie zeza jest przeprowadzane najczęściej u dzieci i niemowląt, ponieważ to u nich zez najczęściej występuje, a następnie najczęściej mija wraz z wiekiem. Podczas badania określa się rodzaj zeza, a także jego przyczynę, co jest niezbędne do podjęcia odpowiedniego leczenia. Oprócz badań zeza, w celu postawienia dokładnej diagnozy należy przeprowadzić inne badania okulistyczne, w tym: badanie ostrości wzroku, badanie przedniego i tylnego odcinka oka, badanie wad frakcji oka, badanie widzenia obuocznego oraz badanie ruchów oczu.

Kiedy należy przeprowadzić badanie zeza?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania jest zauważenie zeza, czyli nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych. Badanie należy wykonać również jeżeli obserwuje się jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na występowanie zeza, ponieważ wczesna diagnoza choroby pozwala na znaczne zmniejszenie nieprawidłowości dotyczących złego ustawienia oczu, a nawet całkowite wyleczenie.

Jak bada się zeza?

Podstawowym badaniem zeza jest badanie polegające na naprzemiennym zakrywaniu oczu. Podczas takiego badania jedno oko jest zakrywane ręką lekarza, a drugim okiem pacjent patrzy na wskazany punkt. Wówczas obserwuje się ruchy obu gałek ocznych, dzięki czemu możliwe jest określenie, która z gałek ocznych jest zezująca.  Ruchy gałek ocznych są badane również bez zakrywania gałek ocznych. Podczas takiego badania lekarz obserwuje ruchy oczu podczas patrzenia we wskazanych kierunkach. Po ogólnym stwierdzeniu zeza i zaobserwowaniu nieprawidłowości w ruchach gałek ocznych wykonuje się badanie kąta zeza.

Na czym polega badanie kąta zeza?

Badanie kąta zeza przeprowadza się na różne sposoby. Jednym ze sposobów jest badanie przy pomocy tak zwanego testu Hirschberga. W tym przypadku badanie polega na określeniu położenia odbicia punktowego źródła światła na rogówkach oczu. U pacjentów, u których nie występuje zez, punkty odbicia są położone na środku źrenicy, z kolei jeżeli odbicia pojawiają się w innym miejscu oka, ma się do czynienia z zezem. Dzięki temu badaniu orientacyjnie określa się kąt zeza – jeżeli światło odbija się na brzegu źrenicy o średniej szerokości, to kąt zeza jest równy około 10 stopni, jeśli punkt odbicia znajduje się w obszarze tęczówki, kąt zeza wynosi około 20 stopni, natomiast jeżeli odbicie światła przypada na rąbek rogówki, kąt zeza wynosi około 30 stopni.

Kolejną metodą badania kąta zeza jest użycie listew pryzmatycznych. Podczas takiego badania wykorzystuje się listwy, na których znajdują się pryzmaty o różnych mocach. Szuka się wówczas pryzmatu o takiej mocy, aby światło przechodzące przez pryzmat i odbijające się na zezującym oku znalazło się na środku rogówki.

Kąt zeza jest badany również za pomocą aparatu zwanego perymetrem Maggiorego. Podczas badania perymetrycznego pacjent opiera głowę na podpórce aparatu, a jedno oko jest przesłaniane. Następnie niezasłoniętym okiem obserwuje się punkt, który znajduje się w odległości 5 metrów od badanej osoby. Wówczas punkt przesuwa się, a lekarz obserwuje reakcje oka i odczytuje z perymetru wartość kąta zeza.

Jak przygotować się do badania zeza?

Do badania zeza nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W przypadku, gdy badanie jest przeprowadzane u dzieci, warto wcześniej przyzwyczaić malucha do patrzenia przez małe otwory. Najlepiej zrobić to w formie zabawy. Dzięki temu dziecko nie przestraszy się podczas badania i będzie lepiej współpracowało co da bardziej wiarygodne wyniki. Poza tym, na wizytę trzeba zabrać ze sobą noszone okulary lub receptę na okulary oraz wyniki poprzednio wykonywanych badań wzroku. Badanie nie niesie za sobą ryzyka powikłań i jest w pełni bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj