Co zrobić, kiedy podejrzewamy u siebie niepłodność? Do jakiego lekarza się udać i kiedy zacząć się martwić? Problem z zajściem w ciąże jest dla wielu par bardzo stresujący, dlatego jeżeli przez rok nie udało się wam doczekać ciąży, należy postawić pierwsze kroki aby rozpocząć leczenie niepłodności.
Leczenie niepłodności – Kiedy do lekarza?
W ciągu roku około 85% skutecznie zachodzi w ciążę, jednak jeżeli kobieta skończyło 35 lat, a mężczyzna 40 – para powinna zastanowić się nad wizytą już po około półrocznym okresie starania się o dziecko. Bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z podjęciem decyzji, ponieważ czas działa mocno na naszą niekorzyść jeśli chodzi o zachodzenie w ciążę. Dodatkowo, jeżeli będą wymagane specjalistyczne badania w klinikach leczenia niepłodności, na wyniki czeka się nawet do kilku miesięcy. Tak więc jeżeli zbyt późno zdecydujemy się na wizytę u lekarza, możemy mieć dodatkowo utrudnione zdiagnozowanie i leczenie przyczyn niepłodności.
Pierwsza wizyta – ginekolog
Na początku, jeżeli podejrzewamy u siebie problem niepłodności, powinniśmy udać się na wizytę do ginekologa. Ważne jest także, aby pamiętać, że przyczyna problemu zawsze leży u obojga partnerów, ponieważ razem starają się o dziecko, dlatego też razem powinni wspierać się w wizytach lekarskich i badaniach. Podstawą dla kobiety jest jednak wizyta u ginekologa, który przeprowadzi wywiad, wykona badanie ginekologiczne oraz USG, celem wyłapania pierwszych objawów nieprawidłowości. Na tym etapie mogą zostać zdiagnozowane zaburzenia owulacji, budowy macicy, jajowodów lub jajników, czy infekcje. Następnym krokiem są badania krwi, które ocenią poziom zdrowia całego organizmu. W tym samym czasie mężczyzna powinien wykonać badanie spermy, jak i funkcjonalność narządu płciowego. Te bezbolesne badania wykonują androlodzy lub wyspecjalizowani urolodzy. Androloga można znaleźć w każdej placówce zajmującej się leczeniem bezpłodności lub niepłodności.
Kiedy udać się do specjalisty?
Jeżeli po roku leczenie ginekologiczne lub andrologiczne nie przyniesie efektów, należy udać się do specjalistycznej kliniki lub ośrodka zajmujących się leczeniem niepłodności. W ośrodkach i klinikach mogą zostać wykonane bardziej specjalistyczne badania, które pozwalają sprawniej ocenić przyczynę niepłodności. Jednocześnie placówki tego typu oferują najskuteczniejsze metody zwalczania niepłodności. Przed wyborem placówki, należy jednak zdobyć jak najwięcej informacji o ośrodku lub klinice, do którego planujemy się wybrać. Ponieważ leczenie niepłodności to bardzo wąska specjalizacja medycyny, niezbędne jest doświadczenie, nowoczesny sprzęt medyczny oraz duża ilość wykonywanych zabiegów. Dobry ośrodek powinien wykonywać około 150-200 zabiegów in vitro rocznie. Warto też wiedzieć, czy ośrodek ma swój bank nasienia, czy jest możliwość zamrożenia zarodków oraz czy oferuje ciągłość w opiece podczas prowadzenia ciąży. Warto też zwrócić uwagę na skuteczność ośrodka. Przyjmuje się, że 20-30% ciąż klinicznych to zadowalający wynik. Należy też zauważyć, że koszt leczenia w klinice specjalistycznej waha się od 10 do 20 tys. złotych i tylko niektóre bada są refundowane przez NFZ. Koszt leków nie jest niestety zwracany, więc trzeba się przygotować na wydatek od 3 do 5 tys. złotych za jeden cykl przyjmowania leków stymulujących owulację.
W skrócie sposób leczenia w ośrodku leczenia niepłodności można przedstawić następująco:
- Po 6-12 miesiącach od nieskutecznego leczenia metodami ginekologicznymi – wizyta pary w ośrodku leczenia niepłodności.
- Ewentualne uzupełnienie lub powtórzenie badań (np. ocena rezerwy jajnikowej lub badanie przeciwciał przeciwplemnikowych)
- Stymulacja owulacji (do sześciu cykli)
- Inseminacje domaciczne (do sześciu cykli)
- Zapłodnienie pozaustrojowe i transfer zarodka do macicy (in vitro – IVF)
Czytaj także: