Dla większości ludzi komary to tylko letnia uciążliwość. Niektóre osoby mogą jednak mieć uczulenie na komary. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy i jak się je leczy.
Uczulenie na komary – jak wygląda?
Ukąszenie komarów objawia się swędzącymi guzkami, które pojawiają się po tym, jak owady używają aparatu gębowego do nakłucia skóry i odżywiania się krwią. Guzki zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Czasami ugryzienie komara sprawia, że duży obszar ciała staje się obrzęknięty, bolesny i zaczerwieniony. Ten typ reakcji, występujący zwykle u dzieci, nazywany jest czasami zespołem Skeetera.
Gryzą tylko samice komarów. Przyciąga je światło, ciepło, pot, zapach skóry, kwas mlekowy i dwutlenek węgla. Wkłada czubek aparatu gębowego do małego naczynia krwionośnego, wstrzykuje swoją ślinę do krwiobiegu, a następnie wysysa krew. Kontakt musi trwać co najmniej sześć sekund, by nastąpiła reakcja. Substancje chemiczne w ślinie komarów zapobiegają krzepnięciu krwi i wywołują reakcję, skutkującą zaczerwienieniem, obrzękiem i swędzeniem.
Ukąszenie komara może wywoływać różne objawy. U większości pojawia się niewielki, swędzący, czerwony guzek. Zazwyczaj utrzymuje się przez kilka dni. U niektórych osób występują jednak poważniejsze reakcje, takie jak pęcherze lub większe pokrzywki, którym towarzyszy gorączka i ból stawów. W najgorszym przypadku ukąszenie komarów może prowadzić do anafilaksji, czyli stanu potencjalnie zagrażającemu życiu. Charakteryzuje się obrzękiem gardła, pokrzywką, omdleniem lub świszczącym oddechem.
Uczulenie na komary – jak leczyć?
Jeśli wystąpią u Ciebie lub u kogoś objawy anafilaktyczne, niezwłocznie zadzwoń na pogotowie. Pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem, gdy po ukąszeniu komarów pojawił się ból głowy, gorączka, bóle ciała lub infekcja. Jeśli chcesz wyleczyć miejscowe reakcje ukąszenia komarów, wypróbuj następujące sposoby:
- Nałóż kompres z lodu na dotknięty obszar, by zmniejszyć obrzęk i ból.
- Posmaruj problematyczny obszar balsamem dostępnym bez recepty.
- Czyść pęcherze mydłem i wodą, nie nakłuwając ich.
- Jeśli swędzenie nie ustąpi, wypróbuj miejscowe steroidy lub doustne leki przeciwhistaminowe.
- Skonsultuj się z lekarzem, jeśli obrzęk postępuje albo wdało się zakażenie.
Zobacz także: Uczulenie na sierść >>
Naturalne repelenty na komary
Pot wabi komary! Wyższa temperatura ciała i więcej potu zwiększają prawdopodobieństwo ugryzienia. Oczywiście pierwszym krokiem jest umieszczenie bariery między skórą a owadami. Załóż lekkie ubrania z długimi rękawami i długie spodnie. Spryskaj się również skutecznym, bezpiecznym środkiem odstraszającym komary.
Wypróbuj olejek z eukaliptusa cytrynowego. Nie stosuj go jednak u dzieci poniżej 3 roku życia. Niektórzy badacze twierdzą, że olej czosnkowy wcierany w skórę jest równie skuteczny. Inne osoby biorą tabletki z czosnkiem lub wcierają sok czosnkowy w skórę, by odstraszyć komary.
Guma miętowa i cukierki zwalczają nieświeży oddech. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej może odstraszać owady. Pamiętaj jednak, by zachować ostrożność podczas nakładania olejku na skórę. Wspomniany ekstrakt jest bardzo skoncentrowany. Dlatego najpierw przetestuj go na niewielkim obszarze skóry.
Zobacz także: Uczulenie na komary u dzieci