Wiemy dobrze, że w dzisiejszych czasach trzeba zwracać baczną uwagę na powietrze, którym oddychamy. Niestety nie jest ono najświeższe, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście. Na szczęście istnieje szereg zabezpieczeń, które pomogą nam uniknąć przykrych konsekwencji związanych ze smogiem. Jednym z nim są na przykład filtry Hepa. Czy warto je stosować?
Jak działają filtry Hepa?
Może zacznijmy od tego, jak powstały tego rodzaju filtry. Ich pierwsze zastosowanie datuje się na czasy II wojny światowej. Zostały one stworzone przez amerykańskich naukowców i ich zadaniem miało być oczyszczanie powietrza z cząsteczek radioaktywnych, które mogły wówczas zagrażać zdrowiu amerykańskich żołnierzy. Obecnie filtry te są znacznie bardziej udoskonalone i wykorzystywane do oczyszczania powietrza, którym oddychamy. Filtry Hepa są zbudowane z trójwarstwowej struktury wykonanej z cienkich, szklanych włókien. Pod wpływem wysokiej temperatury włókna są ze sobą scalane, w wyniku czego powstaje powierzchnia zbudowana z mikrootworów. Filtry pozwalają wiec na doskonałą ochronę przed wszelkimi szkodliwymi pyłami, roztoczami i cząsteczkami obecnymi w powietrzu. Chronią także przed bakteriami, kurzem oraz grzybami. Ich skuteczność jest oceniana aż na 99%.
Filtry Hepa mają kilka rodzajów oznaczeń. Zazwyczaj z literą N oraz procentem skuteczności. Może to być na przykład N97. Czasami znajdziemy też oznaczenie w postaci FFP1 o skuteczności 80%, FFP2 o skuteczności do 94%, FFP3 o skuteczności 99%. Filtry te oczywiście różnią się ceną i jakością wykonania.
Zastosowanie filtrów Hepa – smog
Najczęściej filtry Hepa stosuje się w maskach anty smogowych. Te o dużej skuteczności mogą jednak utrudniać oddychanie, a w szczególności podczas zwiększonej aktywności fizycznej. Warto więc najpierw przetestować taką maskę, czy będzie ona dla nas odpowiednia. Nie zaleca się takich masek osobom z problemami astmatycznymi. Alternatywnym wyborem mogą okazać się maski z filtrem węglowym. Również doskonale chronią przed smogiem i wszelkimi niebezpiecznymi związkami metali, są nieco tańsze i łatwiej się w nich oddycha. Zanim więc zdecydujesz się na kupno maski, zastanów się jaki rodzaj filtru najlepiej wybrać.