Gdy organizm zaczyna się bronić przed rozprzestrzeniającą się w jego obrębie infekcją, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, w związku z którym pojawiają się określone objawy. W takiej sytuacji rodzice powinni przede wszystkim bacznie obserwować swoją pociechę, gdyż w razie konieczności należy wspomóc jej walkę z dolegliwością, podając odpowiednie leki.

Jak objawia się stan zapalny?

  • Zaczerwienienie oraz uczucie gorąca – pojawiają się, gdy dochodzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych i spowolnienia przepływu krwi.
  • Obrzęki – ich występowanie wynika z wysięku osocza z naczyń, które uległy uszkodzeniu.
  • Ból – obrzęk tkanek sprawia, że dochodzi do uciskania włókien nerwowych, przez co pojawiają się dolegliwości bólowe.
  • Osłabienie.
  • Podwyższona temperatura ciała, czasem wysoka gorączka – występuje, gdyż w ognisku stanu zapalnego dochodzi do wzmożenia procesów spalania.

Po co stan zapalny?

Jeśli dochodzi do wystąpienia objawów stanu zapalnego, jest to zjawisko całkowicie normalne. Oznacza bowiem, że białe krwinki rozpoczęły walkę z atakującym drobnoustrojem i dążą do jego zwalczenia. Warto jednak pamiętać, że niekontrolowana infekcja może rozprzestrzenić się na cały organizm i doprowadzić do zagrażającej życiu sepsy, z tego powodu konieczne jest sprawdzanie stanu dziecka i w razie konieczności podawanie leków lub udanie się do lekarza.

Przyczyny zapalenia

Zdarza się, że stan zapalny w organizmie występuje bez obecności zaczerwienienia czy gorączki. Jego przyczyny bywają wówczas trudne do wychwycenia. Najczęściej wynika on z infekcji bakteryjnej lub też wirusowej. Zdarzają się również przypadki fizycznej przyczyny stanu zapalnego: porażenie prądem, poparzenie czy uraz mechaniczny z uszkodzeniem tkanek. W nieco rzadszych, ale możliwych sytuacjach wynika on również z obecności w organizmie groźnych schorzeń, np. nowotworu czy też schorzenia w obrębie nerek.

Jak diagnozuje się stan zapalny?

W celu postawienia rozpoznania wystarczające się wykonanie prostych badań krwi. Jeśli podwyższone jest OB. (Odczyn Biernackiego), CRP, czyli białko C-reaktywne lub WBC, czyli poziom leukocytów, oznacza to, że w organizmie toczy się proces zapalny.

Leczenie stanu zapalnego

Wiele zależy od przyczyny i stanu dziecka. Łagodny stan zapalny może być leczony w domu. Najczęściej nie ma konieczności natychmiastowego podawania leków, gdyż wskazane jest, aby organizm samodzielnie pokonał intruza. Jeśli objawy przybierają na sile, np. gorączka przekracza 38,5 stopnia, to można podać lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym np. ibuprofen dla dzieci w odpowiedniej do wagi dawce. Jeśli stan dziecka się pogarsza, a gorączka jest wysoka, należy jak najszybciej przewieźć dziecko do szpitala lub wezwać pogotowie. Istotne może się okazać wdrożenie leczenia antybiotykami. Jeśli zakażenie rozprzestrzenia się po organizmie, to liczy się czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj