Przyczyny występowania cukrzycy u dzieci mogą być różne. U dzieci za powszechniejszą uznaje się cukrzycę typu 1. Jest ona określana jako schorzenie o podłożu autoimmunologicznym lub cukrzyca młodzieńcza. Do jej rozwoju dochodzi zwykle właśnie u dzieci lub osób w młodym wieku. W przebiegu tego schorzenia organizm nie potrafi samodzielnie produkować insuliny. Tego rodzaju dolegliwość dotyczy około 10% cukrzyków, jednak przyczyny jej powstawania nadal budzą liczne zastrzeżenia.
Do chwili obecnej z pewnością nie posiadamy wystarczającej wiedzy dotyczącej cukrzycy typu 1. Prowadzone badania koncentrują się na oddziaływaniu czynników genetycznych oraz układu immunologicznego.
Dlaczego u dzieci rozwija się cukrzyca typu 1?
Badania nad przyczyną pojawiania się tego schorzenia są nieustannie prowadzone od bardzo dawna. Obecnie wykazane zostało, że jej rozwój następuje, gdy pobudzony układ immunologiczny, czyli odpornościowy rozpoczyna niszczenie własnych, prawidłowych komórek trzustki, odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny.
Rolą niszczonych komórek – komórek beta – jest wytwarzanie insuliny w momencie, gdy we krwi dochodzi do wzrostu poziomu cukru, wówczas wpływają na jego obniżenie. Gdy w organizmie dojdzie do zniszczenia około 90% komórek beta, eksponują się pierwsze objawy cukrzycy typu 1. Jeśli choroba nie zostanie szybko zdiagnozowana i nie rozpoczniemy leczenia, to może dojść do rozwoju licznych groźnych schorzeń, a nawet sytuacji zagrażającej życiu.
Przeprowadzone stosunkowo niedawno, najnowsze badania, wskazują na możliwość dziedziczenia cukrzycy typu 1. Do chwili obecnej odnalezione zostało aż 18 genetycznych lokalizacji, które mogą mieć związek z rozwojem tej choroby. Oznaczone zostały one sygnaturami IDDM1-IDDM18. W lokalizacji tej występują geny HLA, odpowiedzialne za kodowanie przede wszystkim białek głównego układu zdolności tkankowej.
Mimo wszystko udział czynników genetycznych nie stanowi wyjaśnienia dla mechanizmu rozwoju cukrzycy typu 1. W związku z tym niezbędne jest prowadzenie dalszych badań oraz obserwacji.
Infekcje i czynniki autoimmunologiczne
W przypadku cukrzycy typu 1 badacze zwracają szczególną uwagę na oddziaływanie czynników, mających podłoże autoimmunologiczne. Polega to na kontakcie organizmu z czynnikiem infekcyjnym, w konsekwencji rozwija się stan zapalny w obrębie wysp trzustkowych. W ten sposób w ustroju pojawiają się określone przeciwciała m.in. przeciwinsulinowe. Jednak w tym czasie schorzenie jest niemożliwe do wykrycia, jego zidentyfikowanie następuje w momencie, gdy dojdzie do zniszczenia odpowiedniej ilości komórek beta w wyspach trzustkowych i pojawią się charakterystyczne objawy.
Inne przyczyny
Etiologia cukrzycy typu 1 nie jest nam dobrze znana. Pośród możliwych czynników wpływających na jej rozwój wymienia się również wirusy, głównym winowajcom ma być wirus Coxackie. Uznaje się również, że jednostka ta może rozwijać się na skutek oddziaływania czynników środowiskowych czy klimatu, jaki występował w lokalizacji, w której pacjent przebywał w dzieciństwie.
Inne przyczyny to również późne macierzyństwo, występowanie u rodziców chorób o podłożu autoimmunologicznym lub cukrzycy.
Przyczyny występowania cukrzycy u dzieci – Cukrzyca typu 2
Jest to choroba cywilizacyjna, która coraz częściej diagnozowana jest również u dzieci. Ma to związek przede wszystkim z plagą otyłości, niewłaściwym żywieniem, brakiem wysiłku fizycznego i wpajaniem nieprawidłowych nawyków.
Zobacz także: Karta Dużej Rodziny