Pojawienie się ataku padaczkowego u dziecka może przerazić. Szczególnie tyczy się to osób, które do tej pory nigdy nie miały styczności z taką reakcją. Napad padaczkowy z drgawkami uogólnionymi trwa stosunkowo krótko, bo najczęściej 2-3 minuty i, mimo że może wyglądać nieciekawie, nie powoduje zagrożenia dla życia. W takich sytuacjach nie zachodzi również konieczność interweniowania przez lekarza.
Co robić, gdy wystąpi napad padaczkowy?
- Zadbaj o bezpieczeństwo – ułóż dziecko w bezpiecznej lokalizacji, z dala od ruchu ulicznego czy np. wody. Jednocześnie należy usunąć wszelkie przedmioty, które mogłyby doprowadzić do urazu lub uderzenia się dziecka.
- Podłóż coś miękkiego pod głowę osoby z napadem np. sweter lub kurtkę, w ten sposób będzie ona zabezpieczona przed urazem.
- Koniecznie zdejmij okulary i ewentualnie inne elementy, które mogą być niebezpieczne, można również poluzować pasek w spodniach chorego.
- Sprawdź, czy usta dziecka są puste i jeśli znajdują się w nich, chociażby resztki pokarmowe dokładnie je usuń.
- Niekiedy w czasie napadu pojawia się u dzieci silne ślinienie wówczas, należy odwrócić jego głowę na bok, aby uniknąć zachłyśnięcia.
- Aby umożliwić, swobodne oddychanie należy poluzować ubranie, w szczególności w okolicy szyi.
- Ułożenie w pozycji bezpiecznej – bocznej ustalonej – na boku, głowa poniżej tułowia, zaś podłoże, jeśli to możliwe powinno być miękkie.
- Gdy zakończy się napad padaczkowy, nie męczymy dziecka, tylko pozwalamy mu spokojnie odpocząć. Gdy ustąpią drgawki, dziecko czuje się senne oraz zmęczone i zasypia, dobrze jest pozwolić mu spać, jest to naturalne zjawisko i silnie wskazane.
- U niektórych dzieci po ataku pojawia się pobudzenie. Nie należy wówczas stosować wobec niego siły, jest to naturalny etap, który zwykle samoistnie ustępuje tak jak wcześniejszy napad.
- W sytuacji, gdy drgawki nie ustępują po krótkim czasie, na dłuższe chwile dochodzi do utraty oddechu u dziecka, pojawia się jeden napad po drugim, zaś pomiędzy nimi nie powraca świadomość, należy niezwłocznie wezwać pogotowie.
- Nie zostawiamy chorego samego, możemy go asekurować w czasie napadu, dokładnie obserwując, gdy przyjedzie pogotowie, poczynione przez nas obserwacje mogą okazać się bardzo istotne.
Zobacz także: Drgawki gorączkowe u dzieci – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Koniecznie wezwij pogotowie, jeśli:
- Napad drgawkowy pojawił się u dziecka po raz pierwszy.
- Napad trwa powyżej 5 minut.
- Napad wygląda inaczej niż wcześniejsze u tego chorego.
- Drgawki nie ustępują nawet w sytuacji podania leku zapisanego przez lekarza, który miał przerywać napad. (Diazepam – wlewka odbytnicza w dawkach przepisanych przez lekarza).
Jeśli Twoje dziecko ma stwierdzoną padaczkę, zadbaj, aby w jego rzeczach osobistych znajdowała się informacja o chorobie. Może ona okazać się pomocna, jeśli do napadu dojdzie poza domem. Sanitariusze będą, chociażby wiedzieć, jakie leki dziecko przyjmuje na stałe. Ułatwi to udzielenie pomocy.
Tak nie należy postępować w czasie ataku padaczkowego:
- Absolutnie nie wkładamy żadnych przedmiotów do ust chorego,
- Nie podejmujemy próby otwierania zaciśniętej szczeki nawet w sytuacji, gdy doszło do przegryzienia języka,
- Nie budzimy, dziecka uderzając, potrząsając czy polewając wodą,
- Nie wykonujemy sztucznego oddychania,
- Nie należy układać dziecka na boku na siłę,
- Nie należy przytrzymywać rąk i nóg,
- Nie należy układać dziecka z głową uniesioną ku górze, gdyż może to ograniczyć dostęp powietrza,
- Nie podajemy choremu dziecku żadnych napojów.
Czytaj również: Pierwsza pomoc, czyli gdzie szukać pomocy, gdy dzieje się coś złego z naszym dzieckiem?