Alkohol jest powszechnie dostępny i każda pełnoletnia osoba może po niego sięgnąć. Nie ma niczego złego w sporadycznym piciu trunków w postaci kieliszka wina, butelki piwa czy też kilku łykach dobrej jakości whisky. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy spożywanie alkoholu staje się nawykiem i wiąże się z jaką inną czynnością. Nawykowe pice wysokoprocentowych napojów jest prostą drogą do wpadnięcia w pułapkę uzależnienia, z której wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo wyjść o własnych siłach. Przyjemność z picia alkoholu zaczyna być także koniecznością sięgnięcia po niego, a to niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji, w tym zdrowotnych. Nawet weekendowe picie może przerodzić się w uzależnienie. Czym się objawia uzależnienie od alkoholu i gdzie szukać pomocy?
Czym jest „alkoholizm weekendowy”?
Alkoholizm wielu osobom kojarzony jest z kimś, kto sięga po wysokoprocentowe napoje każdego dnia. Obraz upitej do nieprzytomności czy też awanturującej się osoby jest zakorzeniony w umysłach wielu osób. Nie zawsze jednak jest tak, że alkoholik wygląda niechlujnie, chodzi nietrzeźwy do pracy czy też w ogóle jej nie ma i upadł na samo dno. Coraz więcej osób nadużywa alkoholu w nietypowy sposób, a mianowicie tylko w weekendy czy też dni wolne od pracy. Natomiast na co dzień zachowują się tak, że nikt nawet nie pomyślałby, że mają one jakiekolwiek problemy z uzależnieniem od alkoholu. Wiele z tych osób zachowuje się nienagannie w domu i w pracy, ale wraz z nadejściem weekendu pojawia się ciąg alkoholowy. Nasuwa się wobec tego pytanie, czy można wówczas mówić o alkoholizmie?
Alkoholizm w weekendy a alkoholizm – czy to już uzależnienie? Jakie są symptomy?
Regularne picie alkoholu i tracenie kontroli nad jego ilością i sposobem, w jaki się go pije, można nazwać już alkoholizmem. Osobie uzależnionej tylko wydaje się, że ma kontrolę nad swoim nawykiem, gdyż udaje jej się wytrzeźwieć do poniedziałku i pójść normalnie do pracy. Najczęściej nie widzi w ogóle problemu, który staje się coraz większy. Dla osoby uzależnionej z czasem pójście w weekend na imprezę czy też do baru/klubu staje się ważniejsze niż spędzenie wolnego czasu z rodziną. Duże znaczenie ma także to, jakie emocje odczuwa osoba sięgająca po kieliszek i dlaczego tak naprawdę to robi/potrzebuje tego. Nie sama częstotliwość picia świadczy o tym, czy ktoś wpadł w pułapkę alkoholizmu. Niepokojącymi objawami powinny być: zaniedbywanie bliskich osób ze względu na picie, coraz większa tolerancja na alkohol, brak innych zajęć oprócz picia w weekend, sięganie po alkohol w celu odprężenia się czy pobudzenia, pojawienie się zaników pamięci, picie w samotności i ukrywanie tego faktu przed najbliższym. Charakterystyczne dla osoby uzależnionej jest także to, że czuje ona przymus sięgnięcia po alkohol w celu złagodzenia objawów abstynencyjnych. Pojawiają się także rytuały związane z piciem alkoholu i wzorce alkoholowe.
Leczenie alkoholizmu, czyli gdzie szukać pomocy w przypadku problemów z alkoholem?
Bardzo często jest tak, że osoba uzależniona od alkoholu nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakim położeniu się znalazła i nie widzi wręcz problemu w tym, że sięga po alkohol w weekend. Takiej osobie wydaje się to być czymś naturalnym, wręcz nawet czymś w rodzaju nagrody za tyle dni nienagannego zachowania. Alkoholizm może zdiagnozować specjalista uzależnień, a to rodzi potrzebę udania się do specjalnego ośrodka. Jest to choroba, która wymaga leczenia. Samemu jest bardzo trudno wychwycić stopień rozwoju alkoholizmu, a jest to choroba postępująca i nawet śmiertelna. Alkoholik potrzebuje specjalistycznej pomocy i profesjonalnej terapii, które może otrzymać w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Niepubliczne ośrodki mają do zaoferowania znacznie lepsze warunki bytowe i większa liczbę zajęć terapeutycznych. Pacjent może także liczyć na indywidualne podejście oraz opiekę osób wykwalifikowanych i doświadczonych. Zespół profesjonalnych specjalistów dysponuje szeregiem najróżniejszych narzędzi, dzięki którym można skutecznie pomóc pacjentowi wyjść z nałogu, nawet jeśli ta osoba straciła już nadzieję na wyzdrowienie.
Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz