Szpinak ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Niewłaściwie przygotowany może skutecznie odstraszyć mdłym smakiem. Dobrze doprawiony i przyrządzony może natomiast zachwycić nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jak go podawać? Sposobów jest wiele, my przedstawimy tylko podstawowe, które mogą być bazą wyjścia do całych obiadów.
Dlaczego warto jeść szpinak?
Odżywcze właściwości tych zielonych liści są często podkreślane nawet w bajkach (np. Marynarz Popeye, który zyskiwał nadludzką siłę, po zjedzeniu szpinaku), równie często co jego rozmiękły i brejowaty smak. O ile to drugie stanie się stereotypem, gdy nauczymy się go przyrządzać, to jego odżywcza moc ma swoje potwierdzenia. Przede wszystkim szpinak jest niezastąpionym źródłem żelaza i witaminy C (ma jej więcej niż cytryna). Dlatego zwłaszcza kobiety, jak i osoby narażone na anemię powinny chętnie po niego sięgać. Ponadto jest bogaty w witaminy A, B1, B2 oraz E. Jest również źródłem potasu, sodu, wapnia, magnezu, fluoru i karotenu. Przy tym jest niskokaloryczny, więc spokojnie można nim zastąpić zwykłą sałatę w codziennych daniach.
Przepis z mrożonki
Składniki:
- 600 g mrożonego, siekanego szpinaku
- 3 jajka
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- Sól, pieprz, ulubione przyprawy – do smaku
- Oliwa z oliwek – do smażenia
- Szpinak gotujemy w niedużym garnku, aż cały się rozmrozi, po czym całość przyprawiamy.
- Cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę i podsmażamy na oliwie na niedużej patelni, aż cebula zmięknie. Jeżeli wolimy wersję mniej kaloryczną – zamiast na oliwie, cebulę i czosnek możemy poddusić w takiej samej ilości wody, aż cebula zrobi się szklista.
- Cebulę i czosnek dodajemy do liści i do nich wbijamy jajka.
- Całość dokładnie mieszamy i podgrzewamy, dopóki jajka i szpinak się nie zetną.
Przepis ten sprawdzi się idealnie jako dodatek do potraw.
Baza do potraw ze świeżego szpinaku
Składniki:
- 2 opakowania świeżego szpinaku (ok. 500 g)
- 1/3 kostki masła
- 2-3 ząbki czosnku
- Sól, pieprz – do smaku
- Liście należy opłukać pod bieżącą zimną wodą, po czym usunąć końcówki i gałązki. W przepisie można użyć też odmiany Baby – ma drobniejsze listki, które nie wymagają czyszczenia z końcówek, czy gałązek.
- Szpinak blanszujemy – wrzucamy go do wrzącej wody, po czym po około 1-2 minutach, od razu wrzucamy całość do zimnej wody (najlepiej z lodem).
- Na dużej, głębokiej patelni stapiamy masło, po czym dodajemy blanszowany szpinak i podsmażamy około 3 min.
- Dodajemy rozgnieciony lub przeciśnięty przez praskę czosnek, po czym przyprawiamy według uznania.
- Całość podsmażamy kilka minut, aż liście szpinaku będą miękkie, cały czas mieszając.
Tak przygotowany szpinak sprawdzi się świetnie jako nadzienie do pierogów i naleśników, lub dodatek do makaronów.
Warto pamiętać, że świeże liście świetnie smakują także w sałatkach, zamiast sałaty, np. w otoczeniu truskawek z sosem balsamicznym.
Czytaj również: Szpinak – właściwości zdrowotne i odżywcze