Co to są małe pęknięcia w kącikach ust? To zajady- problem ogólnie znany wszystkim. Chcę przybliżyć, dlaczego nas nękają, jak z nimi walczyć, i co robić, aby nie powracały. Zanim zacznę pisać jak pozbyć się tego bardzo dokuczliwego problemu, napiszę w skrócie, z czym mamy do czynienia. Co to są zajady, dlaczego występują i jak pozbyć się zajadów?
Zajady często towarzyszą stanom zapalnym, osłabieniu organizmu, po przebytych infekcjach, po leczeniu antybiotykami, lub u ludzi przemęczonych. Główną przyczyną powstawania zajadów jest brak witaminy z grupy B (szczególnie B12), oraz obniżony poziom witaminy C. Zajada występuje w kącikach ust. Są to małe pęknięcia, towarzyszyć może zaczerwienienie naokoło ich. Rankiem te są bolesne, wyglądają bardzo nieładnie, nieestetycznie, utrzymują się przez kilka dni.
Zobacz także: Anatomia człowieka brzuch – niezbędnik każdego medyka
Pomadka u kobiet nie jest w stanie ich zamaskować. Nie rzadko uważa się, że zajady występują po wcześniejszym piciu z kubka lub szklanki, u której są zajady. Generalnie uważam, że nie powinno się pić z nie swojego kubka. Bardzo często zajady występują u dzieci, częste infekcje, a co za tym idzie osłabienie, brak odporności, są tego przyczynami. Najlepsze metody na zajady w terapii długofalowej jest zmiana diety. Dieta powinna być bogata w produkty zawierające witaminy z grupy B. Witaminy z grupy B zawierają produkty: mleczne i jego przetwory, drożdże piekarskie, mięso, fasola, groch, ryby, wątroba wieprzowa, wyroby pełnoziarniste, i awokado. Pamiętać trzeba, że kawa wypłukuje witaminy z organizmu, więc należy ograniczyć picie kawy.
Dobrze działa na zajada oliwa z oliwek, źródło witaminy A, D, E, i, K. Należy ją wcierać w zajady. Zajady można też pocierać plasterkami ogórka, podobno pomaga. Kolejny domowy sposób, miód. Jak się pozbyć zajadów za pomocą miodu? Należy wcierać go w zajady, działa przeciwzapalnie przyśpiesza gojenie. Do miodu niektórzy dodają tran. Bardzo bogate w witaminę B drożdże, je też możemy odpowiednio przygotować i zastosować. Łyżkę świeżych drożdży wymieszać z połową szklanki ciepłego mleka. Pić raz dziennie przez tydzień. Leczenie bardziej doraźne tj. bezpośrednio na zajady.
Do tego celu posłuży nam sok z aloesu. Prosto, jeśli macie aloes w domu należy ułamać liść wilgotną stroną położyć na zajada. Pomocny jest wywar z aloesu. Zmiksować cztery liście zalać dwoma szklankami wrzątku. Przechowywać w ciemnej butelce. Tak przygotowanym wywarem pocierać kilka razy dziennie. Jeszcze jeden sposób na zajady. Rozkruszyć Witaminę B2, pomieszać tłustym kremem, tak przygotowanym preparatem smarować kąciki ust. Jeśli mimo zastosowania domowych sposobów na zajady nadal się będą utrzymywać należy poradzić się lekarza. Zastosuje odpowiednie maści.
Zobacz także: Zajady u dziecka, czyli bolesne zmiany w kącikach ust