Za produkcję i wytwarzanie amylazy trzustkowej odpowiada przede wszystkim trzustka. Amylaza trzustkowa jest to jeden z enzymów trawiennych uczestniczący w bardzo ważnym procesie trawienia białek oraz cukrów. Proces ten odbywa się w jamie ustnej, dwunastnicy i jelicie cienkim. Nieprawidłowe stężenie tego enzymu we krwi lub moczu może być symptomem poważnych problemów zdrowotnych.
Co musisz wiedzieć o amylazie trzustkowej
- za produkcję i wytwarzanie amylazy odpowiada trzustka oraz narządy m.in. jądra, jajniki, jelito cienkie oraz gruczoł mlekowy;
- enzym ten jest obecny w wątrobie oraz w śliniankach – amylaza ślinowa, występuje w ślinie i uczestniczy w trawieniu węglowodanów, czyli w rozkładzie wielocukrów na cukry proste
- poziom amylazy określa się na podstawie badania krwi pobranej z żyły odłokciowej oraz badania moczu
- prawidłowe stężenie amylazy w moczu wynosi 10-490 U/I, a we krwi 25-125 U/I, jednak u osób starszych jest on nieco wyższy – 20-160 U/l.
- jeśli poziomenzymów trzustkowych jest podwyższony lub obniżony, oznacza to, że trzustka nie działa prawidłowo.
Co oznacza podwyższony poziom amylazy trzustkowej?
Podniesiony poziom amylazy we krwi (powyżej 575 U/L) i moczu może świadczyć o zapaleniu trzustki lub przewlekłej postaci tej choroby, które objawia się silnymi bólami w nadbrzuszu, gorączką czy nudnościami i wymiotami. Wzrost enzymu obecny jest również przy takich schorzeniach jak: zapalenie pęcherza żółciowego, chorobach ślinianek, perforacji wrzodu żołądka lub dwunastnicy, śwince, chorobach wątroby i niewydolności nerek, ciąży pozamacicznej, alkoholizmie, zapaleniu wyrostka robaczkowego, zapaleniu otrzewnej, nowotworach trzustki, jajników lub płuc.
Amylaza trzustkowa: co oznacza jej obniżony poziom?
Obniżony poziom amylazy może być związany z rozległym uszkodzeniem trzustki, kamicy żółciowej, poparzeniu, mukowiscydozie, ciężkim uszkodzeniu wątroby, zawałowi serca. Jej aktywność obniżają również leki, które wiążą wapń np. cytryniany i szczawiany. Osoby o podwyższonym poziomie trójglicerydów we krwi mogą mieć zaniżony poziom amylazy, bowiem trójglicerydy hamują aktywność amylazy.
Amylaza trzustkowa: kiedy warto zbadać jej poziom?
Trzustka jest organem bardzo delikatnym. Może dojść do jej podrażnień czy zapalenia w wyniku innych schorzeń. Zdarza się, że zanim zdiagnozujemy stan zapalny trzustki, trudno dojść prawdziwej przyczyny schorzenia. Dlatego też przy często nawracających, uporczywych bólach brzucha o nieznanej przyczynie warto pomyśleć o zbadaniu poziomu amylazy we krwi lub w moczu. Badanie jest bardzo proste – na pobranie krwi należy zgłosić się na czczo, 8 godzin bez jedzenia i picia oraz dzień wcześniej nie należy spożywać alkoholu. Z kolei analiza próbki moczu może być przeprowadzona na podstawie próbki jednorazowej lub po 24-godzinnej zbiórce moczu. Ważne, by nie bagatelizować początkowych objawów i skonsultować się ze specjalistą.
Jak możesz zadbać o swoją trzustkę?
- jeżeli palisz natychmiast rzuć ten nałóg
- ogranicz ilość spożywanych cukrów i mąki w swojej codziennej diecie
- ogranicz lub wyklucz spożywanie alkoholu
- wprowadź do swojej diety produkty zawierające duże ilości błonnika
- wprowadź do diety warzywa kapustne (kapustę, brokuły, kalafior itp.)
- stosuj dietę bogatą w białka i kwasy omega-3 – które działają ochronnie (wprowadź dietę bogatą w ryby, roślin strączkowych, chude mięso: np. indyk, )
- wprowadź do diety owoce – wiśnie, borówki, czerwone winogrona – to naturalne przeciwutleniacze, które zmniejszają stan zapalny i działają ochronnie na naczynia krwionośne
Zobacz także: Trzustka – funkcje, choroby, leczenie i profilaktyka