Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą, która może mieć bardzo różne objawy, od łagodnych po takie, które prowadzą do niesprawności. W zależności od przebiegu choroby należy dostosować do tego leczenie, aby kontrolować objawy i powstrzymywać rozwój zapalenia stawów.
Jakie są przyczyny łuszczycowego zapalenia stawów?
Przyczyna łuszczycowego zapalenia stawów nie jest do końca poznana, jednak istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. Główny czynnik to genetyczna podatność, więc jeśli ktoś z Twojej rodziny cierpiał na łuszczycowe zapalenie stawów, jest bardzo prawdopodobne, że Ciebie choroba również dotknie. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na pojawienie się choroby jest stres, urazy mechaniczne oraz zakażenia bakteryjne i wirusowe. Na rozwój choroby mają wpływ również niektóre leki, na przykład beta-blokery i leki przeciwmalaryczne.
Objawy łuszczycowego zapalenia stawów
W zależności od stopnia, w jakim rozwinięta jest choroba, objawy są bardzo różne. W łagodnych przypadkach choroby, zapalenie ujawnia się tylko w jednym miejscu, a z czasem zapalenie może obejmować więcej stawów. Zazwyczaj zapalenie występuje u osób, u których już wcześniej stwierdzono łuszczycę i zmiany skórne.
Czasami jednak zapalenie stawów nie jest poprzedzone zaobserwowaniem zmian skórnych, co może znacznie utrudnić diagnozę łuszczycowego zapalenia stawów. Najczęściej w przebiegu choroby występują okresy, w których objawy zaostrzają się, a następnie ustępują całkowicie lub częściowo. W obrębie stawów objętych zapaleniem najczęstsze objawy to ból i ograniczenie ruchomości. Bardzo często zapalenie dotyka nie tylko stawów, ale również ścięgien, kaletek maziowych oraz przyczepów ścięgnistych, czyli struktur, które przylegają do stawów. W miejscu chorego stawu pojawia się opuchlizna oraz zaczerwienienie skóry, a czasami dochodzi do deformacji stawów. Deformacje pojawiają się u około 5% chorych i bardzo często mają okaleczającą, bardzo poważną postać, jak na przykład skrócenie palców spowodowane zniszczeniem fragmentów kości. Łuszczycowemu zapaleniu stawów najczęściej towarzyszy łuszczyca skóry, czyli czerwone zmiany skórne pokryte zrogowaciałym naskórkiem. U niektórych chorych pojawia się zapalenie spojówek lub zmiany na paznokciach. Przewlekły stan zapalny powoduje przyspieszony rozwój miażdżycy, dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie łuszczycowego zapalenia stawów.
Leczenie
O zaobserwowaniu objawów łuszczycowego zapalenia skóry należy jak najszybciej poinformować swojego lekarza. Szczególnie ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli objawy nie ustępują mimo leczenia lub jeśli wystąpią zaburzenia widzenia i objawy zapalenia błony naczyniowej. Jeśli wystąpią obrzęki i ból stawów, konieczna jest wizyta u reumatologa. Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów ma na celu złagodzenie objawów oraz zahamowanie postępu choroby.
Szybkie rozpoczęcie leczenia jest niezwykle ważne, ponieważ zignorowanie objawów może doprowadzić do wielu powikłań, w tym niepełnosprawności. Najczęściej leczenie polega na połączeniu odpowiednich leków i rehabilitacji. W procesie leczenia bardzo ważna jest kontrola objawów i stała opieka lekarza oraz zapobieganie powikłaniom łuszczycowego zapalenia stawów, czyli na przykład chorobom układu naczyniowego. Oprócz leków, chorym często zaleca się leczenie miejscowe, czyli na przykład nakłuwanie stawu lub usuwanie błony maziowej dotkniętej zapaleniem. W walce z chorobą pomaga również fizykoterapia oraz odpowiednia dieta, która zapewnia odżywienie kości oraz zapobiega nadwadze.