Praca przy biurku może zagrażać naszemu zdrowiu, a długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko zachorowania na poważne choroby. Dlatego warto robić przerwy i wykorzystywać je na wykonywanie szybkich i prostych ćwiczeń rozciągających. Pomogą one rozluźnić nie tylko odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa, lecz także ramiona czy nadgarstki. Sprawdź nasze pomysły.
Praca siedząca – ryzyko
Praca siedząca wiąże się z wielogodzinnym przebywaniem w jednej pozycji. Często nie robimy przerw na ćwiczenia i rozciąganie, co może prowadzić do bólu odcinka lędźwiowego czy szyjnego. Ponadto wzrasta ryzyko pojawienia się otyłości, nadciśnienia i żylaków. Z czasem zaczynają występować bóle głowy, a także zaburzenia krążenia i płytki oddech. Oprócz tego zwiększa się ryzyko kontuzji i obniża się ogólne samopoczucie. To tylko niektóre z negatywnych konsekwencji pracy przy biurku. Dlatego poniżej przedstawiamy proste ćwiczenia rozciągające, które możesz wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia.
Ćwiczenia dla osób z pracą siedzącą
- Usiądź na krześle i oprzyj ręce na oparciach. Przekręć głowę raz w lewo, raz w prawo. Całość powtórz 5 razy na każdą stronę. Wszystkie ruchy wykonuj powoli i świadomie. Staraj się oddychać regularnie.
- Kolejne ćwiczenie polega na przyłożeniu prawej dłoni do lewej części głowy i pochyleniu jej do ramienia. Gdy poczujesz lekkie rozciąganie, wytrzymaj w pozycji kilka sekund i zmień strony. Ćwiczenie powtórz minimum 5 razy na każdą stronę.
- Spleć ręce za głową i spróbuj docisnąć do nich głowę. Wytrzymaj 5 sekund i rozluźnij się. To proste ćwiczenie warto powtarzać 5-10 razy.
- Kolejne ćwiczenie możesz wykonać na siedząco lub w siadzie po turecku, które bardziej zaangażuje pośladki i uda. W tej pozycji złap jedną stronę oparcia swojego krzesła i spójrz za siebie. Powtarzaj je 5 razy na każdą stronę.
- Aby rozluźnić ramiona, najlepiej wykonać nimi krążenia do przodu, a następnie do tyłu. Dobrym pomysłem jest także wyprostowanie rąk i złapanie jedną dłonią łokcia drugiej ręki. Gdy dociśniesz łokieć, powinieneś poczuć przyjemne rozciąganie. Całość powtórz 5 razy na każdą rękę.
- Dobrze jest także rozluźnić nadgarstki. W tym celu spleć palce obu dłoni i wykonaj nimi kilka okrężnych ruchów. Następnie wyciągnij przed siebie jedną rękę z dłonią do góry, a drugą chwyć za palce wyciągniętej ręki i odegnij dłoń do dołu. Ćwiczenie warto powtarzać minimum 5 razy na każdą rękę.
To tylko niektóre ćwiczenia, które pomogą rozluźnić spięte ciało. Warto dodać, że od biurka powinno się wstawać przynajmniej co godzinę. Rób sobie przerwy na wyjście do toalety, do kuchni lub na krótki spacer. Dobrze jest także korzystać ze schodów. Wykorzystuj każdą chwilę na krótkie ćwiczenia i rozciąganie sztywnego ciała. Jeśli masz problem z pamiętaniem o robieniu przerw, proponujemy nastawić sobie budzik w telefonie. W ten sposób będziesz regularnie wstawał od biurka i zmieniał pozycję. Dodatkowo warto włączyć aktywność fizyczną po pracy i w wolne dni. Pomoże ci to zachować dobre zdrowie i samopoczucie na co dzień.