Aloes pozytywnie wpływa na stan skóry i jej nawilżenie. Zawiera mnóstwo składników odżywczych, dzięki czemu wykazuje właściwości łagodzące, regeneracyjne i przeciwzapalne. Jak aloes działa na dany typ skóry i jakie kosmetyki z aloesem warto stosować?
Właściwości aloesu
Aloes zawiera mnóstwo cennych właściwości. W swoim składzie posiada witaminy A, B3, B4, B9, C i E, a także magnez, potas, cynk, kwasy tłuszczowe oraz aminokwasy. Wykazuje działanie nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne. Oprócz tego aloes:
- nawilża skórę,
- łagodzi zaczerwienienie skóry,
- zmniejsza świąd,
- łagodzi stany zapalne (trądzik), podrażnienia i poparzenia słoneczne,
- zmniejsza opuchliznę,
- przyspiesza gojenie ran,
- działa przeciwzapalnie,
- rozjaśnia przebarwienia,
- zmniejsza widoczność wyprysków,
- likwiduje szorstkość skóry,
- regeneruje naskórek,
- dostarcza cennych składników odżywczych.
Kiedy jeszcze wykorzystać aloes? Najlepiej wtedy, gdy masz problem z trądzikiem i wypryskami. Również w przypadku suchej, opuchniętej i zmęczonej cery sprawdzi się on idealnie. Świetnie sobie radzi z przebarwieniami po opalaniu oraz z reakcjami alergicznymi.
Aloes a typ cery
Aloes sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery, również trądzikowej i suchej. Zadziała także na mało elastyczną, odwodnioną oraz podrażnioną skórę. Warto wspomnieć, że aloes (miąższ oraz żel aloesowy) nie jest komendogenny, czyli nie blokuje ujścia gruczołów łojowych. Mogą go więc stosować osoby z cerą tłustą, dojrzałą, ze skłonnościami do zapychania porów. Co więcej, aloes łagodzi i koi skórę naczynkową i dokładnie nawilża cerę suchą.
Aloes w kosmetykach
Ze względu na mnóstwo cennych właściwości aloesu posiada on szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem kremów do twarzy, balsamów, peelingów, maseczek oraz szamponów i innych produktów do włosów. Jednak najprostszym sposobem na wykorzystanie aloesu jest nałożenie na twarz grubej warstwy miąższu i pozostawienie go na 10-15 minut.
Żel z aloesem. Należy nakładać go rano i wieczorem zamiast kremu. Dzięki temu skóra stanie się napięta i pełna blasku. Składnik ten poprawi jej koloryt, zamknie pory i oczyści. Ponadto dostarczy skórze cennych składników odżywczych, a dzięki temu, że nie będziesz dodatkowo stosować serum – zmniejszysz ryzyko zapchania porów skóry. Żel z aloesem może być także stosowany jako podkład pod olej roślinny. Nakładanie obu tych składników pozwoli na nawilżenie skóry i dostarczenie jej cennych składników oleju. Aloes sprawi też, że olej stanie się lżejszy, dzięki temu szybciej wchłonie się w skórę i nie pozostawi tłustej warstwy.
Peeling i maseczki z aloesem. Peeling możesz zrobić z żelu z aloesu, brązowego cukru oraz cytryny. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki i nałożyć je na twarz. Z kolei do zrobienia maseczki będziesz potrzebować żelu z aloesu, kurkumy, miodu i hydrolatu. W ten sposób uzyskasz nawilżającą, oczyszczającą i przeciwzapalną maseczkę do twarzy. Innym pomysłem jest wymieszanie żelu z aloesu, oleju z dzikiej róży, oleju arganowego, oliwy z oliwek i kurzego białka. Powstanie z tego maseczka ujędrniająca. Natomiast z połączenia żelu z aloesu i sody oczyszczonej otrzymasz maseczkę łagodzącą trądzik, która jednocześnie przeciwdziała powstawaniu zmarszczek.
Tonik z aloesu. Nada się przede wszystkim do odświeżenia cery i złagodzenia podrażnień. Ponadto zregeneruje skórę i odmłodzi ją. Wystarczy wymieszać żel z aloesem z hydrolatem i witaminą E. Możesz dodać również olejek eteryczny o ulubionym zapachu.