fot. stock.adobe.com

Chirurgia jest bardzo rozległą dziedziną medycyny. Chociaż często kojarzona jest z inwazyjnymi zabiegami, które ingerują głęboko wewnątrz ludzkiego ciała, prowadzone są pod narkozą i wymagają długiej rekonwalescencji, nie jest to jej pełne oblicze. Bo oprócz takich specjalizacji szczegółowych jak chirurgia onkologiczna, kardiochirurgia czy transplantologia, istnieje też chirurgia ogólna.

To właśnie chirurg ogólny oprócz leczenia m.in. chorób układu pokarmowego (takich jak usuwanie wyrostka robaczkowego) zajmuje się zakładaniem szwów na rany powypadkowe czy usuwaniem drobnych zmian skórnych. Spektrum jego działań jest bardzo szerokie i warto się z nim zapoznać żeby wiedzieć, z jakimi dolegliwościami należy się do niego zwrócić.

Chirurgia ogólna czy chirurgia miękka?

Określanie chirurgii ogólnej mianem miękkiej wzięło się stąd, że chirurg ogólny wykonuje operacje na tkankach miękkich m.in. na skórze czy w obrębie jamy brzusznej.

W zakresie świadczeń chirurga ogólnego są m.in.:

  • zakładanie i zdejmowanie szwów po zabiegach
  • nacięcia i drenaże ropni i krwiaków, zakładanie sączków
  • usuwanie znamion skórnych
  • usuwanie kaszaków, włókniaków czy tłuszczaków
  • leczenie ran przewlekłych, w tym oparzeń i odmrożeń
  • operacje przepukliny
  • leczenie żylaków
  • wycinanie wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka żółciowego
  • leczenie proktologiczne

Duża część zabiegów wykonywanych przez chirurga ogólnego nie wymaga znieczulenia ogólnego czyli narkozy. Wystarczy znieczulenie miejscowe. Najczęściej nie ma też potrzeby, aby pacjent pozostawał w szpitalu lub przychodni dłużej niż jeden dzień. Zabiegi

W poradni chirurgicznej Salve lekarz najpierw przeprowadza dokładny wywiad w celu rozpoznania schorzenia. Jeśli zaistnieje taka konieczność, zleci dodatkowe badania. Gdy ocena stanu zdrowia pacjenta jest kompletna, chirurg ogólny może podjąć decyzję o inwazyjnej formie leczenia czyli operacji. Lekarz udziela też niezbędnych informacji dotyczących charakteru schorzenia, przebiegu leczenia, rekonwalescencji oraz zapobiegania nawrotom.

przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych.

Wskazania do wizyty u chirurga ogólnego

Do lekarza tej specjalizacji pacjenci zwykle kierowani są przez internistów ale też np. dermatologów. Do poradni chirurgicznej Salve można też zgłosić się bez skierowania, gdy tylko objawy wskazują na potrzebę pomocy ze strony chirurga ogólnego. Wśród symptomów, które powinny zwrócić uwagę pacjentów są m.in.:

  • zmiany skórne i podskórne o nieregularnym, niestandardowym wyglądzie (np. kaszaki, tłuszczaki, gangliony, nieregularne pieprzyki)
  • zakażenia skórne (m.in. ropnie, czyraki)
  • wrastające paznokcie
  • bóle brzucha, w tym wskazujące na żylaki odbytu
  • żylaki kończyn dolnych

Ponadto do chirurga ogólnego powinny udać się osoby z ranami skóry, błony śluzowej albo spojówki, a także z oparzeniami lub odmrożeniami. O ile lekkie nacięcie skóry jesteśmy w stanie opatrzyć samodzielnie, o tyle głębsze uszkodzenia mogą wymagać profesjonalnego zatamowania krwawienia i założenia szwów. Należy bowiem pamiętać, że utrata dużej ilości krwi może skończyć się wstrząsem krwotocznym. Nieumiejętne założenie opatrunku może natomiast utrudniać gojenie się rany.

Czy chirurg ogólny zajmuje się wszywkami alkoholowymi?

Zakres świadczeń udzielanych przez chirurgów ogólnych w Salve obejmuje też wszywki alkoholowe. Pacjenci dotknięci chorobą alkoholową mogą zgłosić się na zabieg wszycia Esperalu czyli leku zawierającego związek chemiczny (disulfiram), który uwalniany powoli do organizmu, zmienia sposób metabolizmu alkoholu. Jeśli osoba z “wszywką” napije się, przez

W Poradnii Chirurgii Ogólnej Salve przyjmują również chirurdzy dziecięcy do których można udać się z dzieckiem do 17 lat. Lekarze ocenią czy uraz wymaga interwencji chirurgicznej, a jeśli nie – założą lub zmienią opatrunek. W poważniejszych przypadkach zszyją ranę, natną krwiaka lub wykonają drenaż ropnia. Podobnie jak w przypadku świadczeń dla dorosłych, także z dzieckiem można udać się do chirurga w celu konsultacji zmian skórnych i ich ewentualnego usunięcia.


kolejne kilka godzin (średnio, bowiem skutki odczuwalne są od kilkudziesięciu minut do nawet 10 godzin) będzie odczuwała m.in. duszności, spadek ciśnienia, mdłości i wymioty czy drgawki. Będą jej też towarzyszyły zaburzenia psychiczne jak wzmożony lęk przy śmiercią. Esperal wymaga interwencji chirurgicznej ponieważ jest wszywany kilka centymetrów pod skórę, zwykle pod łopatką albo na pośladku. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj