Trudno uwierzyć, ale to już dwie trzecie ciąży. Zaczyna się trzeci trymestr, czyli ostatnia prosta przed wielkim finałem. Przy naturalnej obawie o bezpieczeństwo ciąży przyszłą mamę powinna uspokoić informacja, że przy obecnym stanie medycyny, gdyby w tej chwili doszło do porodu, dziecko miałoby już około osiemdziesięciu procent szans na przeżycie. Tymczasem ciąża trwa, z każdym dniem te szanse rosną, a maluch staje się coraz dojrzalszy. W 27 tygodniu ciąży i później dziecko będzie szybko nabierało masy, a kolejne układy i narządy nowego organizmu będą ostatecznie dojrzewały tak, by po narodzinach być w pełni przygotowane do pracy.

Co się dzieje z dzieckiem w tym tygodniu?

Dziecko ma już w pełni wykształconą siatkówkę oka, otwiera powieki i porusza oczami. Dzięki temu maluch dostrzega światło i cienie, może też (na przykład podczas badania) odwracać się w stronę źródła światła i żywo na nie reagować. Równie dobrze rozwinięty jest też zmysł słuchu, więc maluch słyszy i rozpoznaje głos matki, a także innych przebywających w pobliżu osób. Warto o tym pamiętać i dużo z nim „rozmawiać”, gdyż podobnie jak głaskanie brzucha pomaga to we wzmocnieniu więzi.

Płuca dziecka, choć jeszcze nie do końca sprawne, mogą już wymieniać dwutlenek węgla na tlen, a mózg coraz bardziej się fałduje i wyglądem przypomina już mózg dorosłego. Stale postępuje proces kostnienia kości i rozwój więzadeł. U rosnącego dziecka zachodzą też zmiany mniej pierwszoplanowe, za to łatwiej zauważalne. Malec może się już uśmiechać, zanika meszek na skórze, za to pojawia się właściwe owłosienie czyli rzęsy, brwi i włosy.

Co ciekawe całkiem dobrze rozwinięty jest także smak. Dziennie dziecko pije około litra płynu owodniowego, który nie tylko zaspokaja część zapotrzebowania odżywczego, ale też dostarcza wrażeń smakowych. Kubki smakowe pracują intensywnie, a malec bez problemu wyczuwa różnicę wynikającą z tego, co danego dnia jadła jego mama. Zdarza się, że dzieci reagują na wybrane smaki zwiększeniem aktywności, uspokojeniem się lub czkawką.

Na tym etapie ciąży aktywność dziecka wydaje się większa niż do tej pory. Wierzganie, kopanie, czy zwykłe wiercenie jest bardzo zauważalne, lecz wkrótce nieco osłabnie, gdyż rosnący maluch będzie miał coraz mniej wolnego miejsca. Już teraz dziecko waży ponad kilogram i mierzy około trzydziestu ośmiu centymetrów od główki do stóp (mniej więcej od tego momentu zmienia się sposób mierzenia dziecka, bowiem do tej pory liczyliśmy od główki do pośladków – według tej miary dziecko ma mniej więcej dwadzieścia pięć centymetrów).

Zobacz także: Ciąża pozamaciczna – charakterystyka i rokowania

Jak zmienia się Twoje ciało w 27 tygodniu ciąży?

U przyszłej mamy brzuch może wydawać się już bardzo duży, jednak trzeba mieć świadomość, że wciąż jeszcze będzie się powiększał w tempie około centymetra na tydzień, co wiąże się także z przyrostem wagi około kilograma tygodniowo. Idą za tym drobne dolegliwości. Naciągnięta skóra brzucha może nieprzyjemnie swędzieć i pojawiają się na niej rozstępy. Gorsze też bywa samopoczucie, co w szczególności wiąże się ze zmęczeniem. Nie jest to jednak powód do niepokoju, bowiem ten stan jest zupełnie naturalny, wynika z przyrostu wagi, kłopotów ze snem, obrzęków, a przede wszystkim z faktu, że duża, nieustannie pracująca macica zużywa dużo tlenu. Za zwiększeniem macicy, która coraz mocniej uciska na pęcherz moczowy, idzie również konieczność częstego oddawania moczu. Nie jest też niczym dziwnym, jeśli pojawią się problemy z nietrzymaniem moczu, nasilające się zwłaszcza przy gwałtownych kichnięciach czy kasłaniu. Można zminimalizować ten dyskomfort regularnymi ćwiczeniami mięśni Kegla (wspomogą one panowanie nad zwieraczem pęcherza, a ponadto przydadzą się przy porodzie i połogu), a doraźnie po prostu używając cienkich wkładek higienicznych.

Możliwe jest także wystąpienie dokuczliwych skurczy łydek, stóp lub dłoni, których przyczyną jest zakłócenie równowagi elektrolitowej. Na pojedyncze skurcze powinno wystarczyć zwykłe rozciąganie i masaż, kolejnym krokiem na złagodzenie dolegliwości będzie moczenie w roztworze wody z solą, a także stosowanie diety bogatej w wapń, potas i magnez. Jeśli skurcze są częste, warto poprosić lekarza o doradzenie odpowiednio dobranego preparatu, który uzupełni niedobory mikroelementów.

Kobieta w 27 tygodniu ciąży powinna też przygotować się na inną niespodziankę w postaci wydostającej się z piersi siary, czyli pokarmu dla dziecka. Nie u wszystkich mam występuje to już na tym etapie, jednak może się zdarzyć, że przy sutkach pojawią się krople przejrzystego, żółtawego płynu. Aby uniknąć nieestetycznych plam na ubraniu można zastosować wkładane do biustonosza wkładki laktacyjne.

Powszechną dolegliwością z jaką mierzą się kobiety w czasie ciąży jest występowanie hemoroidów. Problem ten jest wynikiem nacisku macicy na żyły miednicy i tym samym utrudnienia wymiany krwi. Żyły w okolicy odbytu wypełniają się nadmierną ilością krwi, rozciągają, tworząc swędzące i piekące guzki, które z czasem stają się bardzo bolesne, pękają i krwawią. Na złagodzenie tych objawów stosuje się bogatą w błonnik dietę (poprawi pracę jelit i zapobiegnie zaparciom), nasiadówki ziołowe i ruch, jednak najskuteczniej pomoże lekarz, który zaordynuje maść lub czopki.

27 tydzień ciąży – o czym powinnaś wiedzieć?

Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe dolegliwości kobieta w 27 tygodniu ciąży ma prawo, a nawet powinna zadbać o odrobinę wygód. Częsty odpoczynek, przekazanie choć części codziennych obowiązków najbliższym i przyjaciołom z całą pewnością przyniesie wytchnienie. Warto spróbować spania na lewym boku z poduszką między nogami. Nie dla każdej pani taka pozycja wyda się idealna, jednak dobrze ją przetestować, gdyż dzięki niej macica nie uciska na duże, biegnące po prawej stronie kręgosłupa naczynia krwionośne i tym samym przychodzi zauważalna ulga.

O ile przybieranie na wadze w ciąży jest zupełnie naturalne, o tyle należy uważać, by nie było ono zbyt gwałtowne. Jeśli związane jest to z zatrzymywaniem płynów należy skonsultować się z lekarzem, jeśli zaś wynika po prostu z folgowania w jedzeniu, wypadałoby pokusić się o większą dyscyplinę. Nagromadzenie tkanki tłuszczowej nie jest korzystne ani dla przyszłej matki, ani dla dziecka i dlatego należy go unikać. Z drugiej jednak strony nie wolno się głodzić. Ciąża w oczywisty sposób łączy się z większym zapotrzebowaniem kalorycznym, a w trzecim trymestrze, kiedy dziecko intensywnie przybiera na wadze oznacza to konieczność dodania sobie dodatkowej przekąski.

Im bliżej rozwiązania, tym częstsze powinny być wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Na razie wystarczy wizyta co cztery tygodnie, ale później będzie to już co trzy tygodnie, a nawet co dwa. Tymczasem, w dwudziestym siódmym tygodniu dobrym pomysłem będzie zapisanie się do stomatologa i wyleczenie wszystkich stanów zapalnych. Jest to krok, o którym nie każda mama pamięta, a który zmniejsza ryzyko powikłań przy porodzie. Ponadto później może zwyczajnie brakować czasu na leczenie zębów.

Czytaj dalej: 28 tydzień ciąży – kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj