18 tydzień ciąży to moment, w którym nadal zachodzi wiele istotnych zmian w kobiecym organizmie. Dziecko intensywnie się rozwija, a przyszła mama jest pełna energii, choć może zmagać się z wieloma dolegliwościami. Sprawdź, jak zmienia się twoje ciało na tym etapie i dowiedz się, jak rozwija się dziecko.

Nadszedł półmetek drugiego trymestru. Mimo że wiele przykrych dolegliwości typowych dla początkowego okresu ciąży już minęło, pojawiają się kolejne. Stopniowo zwiększa się twoja masa ciała, a i płód z każdym dniem rośnie. Jeżeli będziesz mieć szczęście, na tym etapie możesz poczuć już pierwsze ruchy dziecka.

Rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży

W tym okresie twoje dziecko nadal intensywnie się rozwija, przygotowując się do dnia narodzin. Zwiększa swoje rozmiary i nabywa nowe umiejętności.

  • Wielkość płodu

Płód w tym okresie ma ok. 14-15 cm (w pozycji wyprostowanej to nawet 25 cm) i waży ok. 200 g. Swoimi rozmiarami przypomina duże jabłko.

  • Kształtowanie unikalnych cech dziecka

To moment, w którym kształtują się osobnicze cechy twojego dziecka. Chodzi o linie papilarne palców, które stanowią niepowtarzalny wzór dla każdego człowieka.

Palce pokrywają nie tylko linie papilarne, ale również poduszeczki czuciowe.

  • Skóra pokryta mazią płodową

Na tym etapie ciąży skóra dziecka pokrywa się mazią płodową. Jest to specjalna warstwa, która zabezpiecza płód przed stałym kontaktem z wodami płodowymi. Stanowi także warstwę termoizolacyjną oraz zabezpiecza przed nieplanowanym kontaktem ze światem zewnętrznym.

  • Układ pokarmowy w fazie testów

Gruczoły wydzielnicze (wątroba, trzustka) są już sprawne, ale układ pokarmowy nadal się rozwija. Przechodzi też pierwsze próby swojego funkcjonowania. Płód połyka płyn owodniowy, który przedostaje się do jelit. Tam łączy się z obumarłymi komórkami i wydzielinami, tworząc smółkę – czarną smolistą substancję, która zostanie wydalona w krótkim czasie po narodzinach.

  • Reakcje na świat zewnętrzny

Płód jest coraz bardziej świadomy świata zewnętrznego. Kosteczki słuchowe przekazują fale dźwiękowe do ucha wewnętrznego, dzięki czemu dziecko jest w stanie usłyszeć pierwsze dźwięki. Są to m.in. głos i bicie serca mamy, szum płynącej krwi.

  • Dalszy rozwój mózgu

18 tydzień ciąży to okres, w którym nadal intensywnie rozwija się mózg. W przedniej części kory mózgowej powstaje część odpowiedzialna za czucie ciała oraz ruchy. Pojawiają się też połączenia nerwowe – 70 tys. komórek nerwowych tworzy ok. 124 mln połączeń.

Zmiany w organizmie kobiety w 18 tygodniu ciąży

Jest to okres, w którym zachodzi sporo zmian w organizmie przyszłej mamy.  Brzuch nadal nie jest jeszcze dobrze widoczny, aczkolwiek kształty zaczynają się coraz bardziej zaokrąglać.

  • Suchość śluzówek, uczucie zatkanego nosa

Suchość i obrzęk śluzówek, uczucie zatkanego nosa oraz częstsze krwawienia to skutki zawirowań hormonalnych. Chociaż ciężko będzie temu przeciwdziałać, możesz poszukać metod, które przyniosą Ci ulgę. Dlatego zadbaj o lepsze nawilżenie w pomieszczeniach, by czuć większy komfort.

  • Melasma

W tym momencie ciąży u wielu kobiet pojawia się tzw. melasma. Są to zmiany barwnikowe zlokalizowane na skórze policzków, żuchwy i czoła. Za ich powstawanie odpowiada ekspozycja na słońce – zwiększona wrażliwość to efekt zawirowań hormonalnych.

Aby uniknąć melasmy, należy stosować kremy do twarzy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.

  • Zawroty głowy

Na tym etapie ciąży wiele kobiet doświadcza coraz częstszych zawrotów głowy. Jest to stan całkowicie naturalny, ponieważ wiąże się ze zwiększeniem intensywności pracy układu krwionośnego.

Serce pracuje nawet 40-50 proc. intensywniej niż przed ciążą, zaś stale rosnąca macica zwiększa ucisk na naczynia krwionośne. Stąd zawroty głowy i słabość – szczególnie podczas szybkiego wstawania i nagłej zmiany pozycji.

  • Pierwsze ruchy dziecka

Chociaż w większości przypadków pierwsze ruchy dziecka kobiety odnotowują ok. 20 tygodnia ciąży, wieloródki mogą odczuwać je nawet 2 tygodnie wcześniej.

Pierwsze ruchy dziecka przypominają raczej delikatne muśnięcia lub subtelne puknięcia niż wyraźne kopniaki. Niekiedy mogą być mylone z pracą jelit.

  • Bóle pleców

Chociaż masa ciała na tym etapie ciąży nie zwiększa się znacząco, kobiety coraz intensywniej zaczynają odczuwać bóle pleców. Jest to najczęściej efekt wydzielania relaksyny – hormonu odpowiedzialnego za przygotowanie miednicy do porodu. Ból może też powstawać na skutek nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, który stara się zrównoważyć przeniesiony środek ciężkości.

Aby zminimalizować dyskomfort:

  • śpij na twardym materacu
  • unikaj dźwigania ciężarów
  • sporo odpoczywaj – szczególnie leżąc na lewym boku
  • dbaj o prawidłową postawę ciała.

18 tydzień ciąży to etap, na którym nie powinnaś odczuwać większych dolegliwości. Jeżeli jednak coś cię martwi lub masz wątpliwości, zawsze kontaktuj się z lekarzem ginekologiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj