Zespół Brugadów to schorzenie diagnozowane rzadko, jednak może być bardzo niebezpieczne, więc tym bardziej warto znać jego objawy, aby wiedzieć co się dzieje i mieć możliwość właściwej reakcji. Jest to genetyczna choroba serca, w której występuje skłonność do arytmii komorowej, która z kolei może skutkować nagłą utratą przytomności lub równie niespodziewanym zatrzymaniem krążenia.
Schorzenie powoduje zaburzenia w rytmie serca, co z kolei może wywoływać kołatanie serca i omdlenia. W większości przypadków jest to schorzenie, które przez bardzo długi czas nie daje o sobie znać. Diagnozę stawia się na podstawie prostego badania, jednak niezbędne leczenie jest zdecydowanie bardziej skomplikowane i wymagające.
Zespół Brugadów – przyczyny
Choroba jest uwarunkowana genetycznie. Jej dziedziczenie odbywa się w sposób autosomalny dominujący. Najczęściej występuje samotnie, co oznacza, że nie współistnieją z nią żadne inne schorzenia serca. Jest to dolegliwość zdecydowanie powszechniejsza u przedstawicieli płci męskiej niżeli żeńskiej.
Przyczyną zespołu Brugadów jest mutacja w genie SCN5A lub zdecydowanie rzadziej mutacji w obrębie białek, które budują kanały wapniowe L. W konsekwencji dochodzi do zwiększonej pobudliwości w niektórych częściach mięśniówki komór serca. Pojawia się więc arytmia pod postacią częstoskurczu komorowego.
Zespół Brugadów – objawy
Choroba może pojawić się niezależnie od wieku, jednak często dość późno daje o sobie znać. Wystąpienie jej u dziecka może być bardzo niebezpieczne, gdyż wówczas zauważenie objawów jest często opóźnione. Pośród objawów wyróżniamy:
- zawroty głowy,
- kołatanie serca,
- omdlenia,
- zatrzymanie czynności serca,
- nagły zgon sercowy – dochodzi do niego w sytuacji, gdy częstoskurcz komorowy przemienia się w migotanie komór,
- nagłe zatrzymanie krążenie – często pierwszy objaw choroby.
W przypadku dzieci często mamy do czynienia z bezobjawową postacią choroby. W wielu przypadkach pierwsze symptomy pojawiają się dopiero po 20 roku życia. Arytmia występuje epizodycznie, w międzyczasie najczęściej nie ma żadnych objawów. Do pojawienia się epizodów może dochodzić na skutek konkretnych bodźców z otoczenia, może to być np. przyjmowanie określonych leków, używki czy gorączka.
Diagnostyka
Zespół Brugadów stwierdza się na podstawie badania EKG. Nieprawidłowości mogą zostać wykryte również u osób, u których nie stwierdzono żadnych objawów, jednak mają one rodzinne predyspozycje do tego schorzenia.
Leczenie zespołu Brugadów
W przypadku tego schorzenia nie znaleziono dotąd skutecznej metody leczenia farmakologicznego. Stosowanie leków nie jest w stanie zapobiec pojawianiu się epizodów groźnej dla życia arytmii komorowej. Z tego powodu wskazanym i zalecanym postępowaniem jest implantacja kardiowertera – defibrylatora. To niewielkie urządzenie wszczepia się pod skórę pacjenta, a elektrodę instaluje w prawej komorze serca. Gdy dochodzi do epizodu arytmii, kardiowerter ją wykrywa i przekazując odpowiednią dawkę energii elektrycznej, nie dopuszcza do omdlenia lub nagłego zatrzymania krążenia.
Czytaj więcej: Omdlenia u dzieci – dowiedz się kiedy mogą być niebezpieczne i jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej?