Progesteron jest hormonem uwalnianym przez ciałko żółte w jajniku. Odgrywa ważną rolę w cyklu menstruacyjnym i utrzymaniu wczesnego stadium ciąży. Jeśli jajo nie zostanie zapłodnione, ciałko żółte rozpada się, a poziom hormonu spada. Rozpoczyna się nowy cykl menstruacyjny.
Co to jest progesteron?
Hormon ten zwany jest również “hormonem ciążowym”. Pomaga zapłodnionemu jaju wszczepić się w macicę. Warto również pamiętać, że jajniki, łożysko i nadnercza naturalnie produkują progesteron w czasie ciąży.
Istnieją dowody na to, że suplementacja progesteronem jest niezbędna w ciąży wynikającej z technik wspomaganego rozrodu (ART), takich jak zapłodnienie in vitro. Wtedy trzykrotnie zmniejsza ryzyko poronień.
Jeżeli jajo będzie zapłodnione, progesteron zacznie stymulować wzrost naczyń krwionośnych i gruczoły w endometrium do wydzielania składników odżywczych dla zarodka. Następnie hormon przygotowuje błonę śluzową macicy do wszczepienia jaja i pomaga utrzymać endometrium przez cały okres ciąży.
Kiedy lekarz może przepisać progesteron?
Czasami lekarz może zalecić pacjentkom doustne przyjmowanie leku, by:
- wywołać miesiączkę
- leczyć nieprawidłowe krwawienia z macicy związane z nierównowagą hormonalną,
- złagodzić ciężkie objawy zespołu przedmiesiączkowego (PMS).
Czasem w ramach hormonalnej terapii zastępczej progesteron przyjmuje się razem z estrogenem. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko raka macicy.
O czym świadczy wysoki progesteron?
Poziomy progesteronu naturalnie wzrastają w ciąży. Jeśli jednak nie spodziewasz się dziecka, a masz za wysoki hormonu, może być to związane z wrodzonym przerostem nadnerczy. Jednak jest to konsekwencja, a nie przyczyna tego stanu. Wysoki poziom hormonu, może również zwiększyć ryzyko raka piersi. Staraj się jednak nie wpadać w panikę. Wybierz się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.
Jakie są skutki niedoboru?
Bardzo niski poziom hormonu może prowadzić do nieregularnych i ciężkich miesiączek. Spadek tego hormonu w ciąży zwiększa ryzyko poronienia i wczesnego porodu. Dlatego lekarz może wtedy przepisać syntetyczną formę progesteronu, by opóźnić poród.
Brak progesteronu we krwi może sygnalizować, że jajnik nie uwolnił jaja podczas owulacji. Taka sytuacja występuje czasem u kobiet z zespołem policystycznych jajników.
Proste badania krwi mogą określić poziom progesteronu. Na niedobór tego hormonu mogą wskazywać bóle głowy lub migreny; zmiany nastroju, w tym lęk i depresja; niskie libido; uderzenia gorąca; nieregularne cykle miesiączkowe; przybieranie na wadze; mięśniaki, endometrioza; zaburzenia czynności tarczycy.
Pacjentkom z nieregularnymi miesiączkami często przepisuje się złożone tabletki antykoncepcyjne. Zwykle zawierają jeden z wielu rodzajów syntetycznego progesteronu, a mianowicie progestynę. Drugim ważnym składnikiem jest estrogen.
Częste działania niepożądane podczas jego stosowania:
- bóle głowy,
- tkliwość piersi,
- bóle stawów,
- senność,
- depresja,
- zawroty głowy,
- zatrzymanie płynów lub wzdęcia,
- uderzenia gorąca,
- problemy z oddawaniem moczu,
- bóle brzucha lub skurcze,
- wydzielina z pochwy.