Gdy z dzieckiem dzieje się coś złego rodzice najczęściej działają instynktownie i w wielu przypadkach, nawet nie posiadając odpowiedniej wiedzy medycznej, potrafią skutecznie uratować zdrowie i życie. Być może wynika to z troski i biologicznej odpowiedzialności za potomstwo, ale najczęściej w wyniku uderzenia adrenaliny, dokładnie wiemy jak postąpić, mimo iż nikt nas tego nie uczył. Sytuacje, szczególnie przy dzieciach bywają różne i mogą nas zaskoczyć, dlatego warto edukować się w kwestiach udzielania dziecku pierwszej pomocy przedmedycznej. Niekiedy może to uratować życie. Jak więc powinniśmy się zachować i co robić, gdy dziecko straci przytomność? Przedstawiamy poradnik dla rodziców i nie tylko, zawierający podstawowe zasady zachowania.

1. Oceń miejsce zdarzenia – zwróć uwagę czy w otoczeniu znajdują się rzeczy, które mogą zagrażać ci, jako osobie udzielającej pomocy oraz poszkodowanemu dziecku. Znajdź możliwość kontaktu ze służbami ratowniczymi i wezwij pomoc. Podczas rozmowy z dyspozytorem pogotowia należy podawać wszystkie informacje bardzo szczegółowo, ale jednocześnie zwięźle, pamiętaj, że w niektórych sytuacjach znaczący będzie czas podjęcia działania.

2. Spokój – to zdecydowanie najważniejsza zasada, jeśli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy, czy to dziecku, czy osobie dorosłej. W wielu sytuacjach znaczące są pierwsze minuty, więc to właśnie to, co zrobisz ty, będzie miało wpływ na możliwość uratowania. Jeśli dziecko przestaje oddychać, to już po upływie 4 minut zachodzą nieodwracalne zmiany. Przyjazd pogotowia ratunkowego nastąpi najwcześniej po upływie kilku minut, dlatego do tego czasu to ty musisz podjąć odpowiednie działania. Jeśli dziecko jest nieprzytomne i nie oddycha, nie możesz zrobić mu większej krzywdy.

3. Oceń stan dziecka – spróbuj nawiązać kontakt z dzieckiem adekwatnie do jego wieku. Zależnie od tego, w jakiej sytuacji doszło do utraty przytomności, pamiętaj o możliwości występowania innych zagrożeń, np. złamań kręgosłupa szyjnego, jeśli więc dziecko jest przytomne i nic mu nie grozi, pozostaw je w pozycji, w jakiej je znalazłeś, jednak zadbaj o drożność dróg oddechowych. Gdy dziecko w żaden sposób nie reaguje, należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Nie powinieneś oddalać się przy tym od dziecka, jeśli byli inni świadkowie, poproś o wezwanie pogotowia. Pamiętaj, że wiele osób to typowi gapie, którzy nic nie zrobią, jeśli nie zwrócisz się osobiście, jeśli wokół stoi kilka osób zwróć się bezpośrednio do jednej z nich, aby zadzwoniła na pogotowie. Sprawdzaj oddech i jeśli klatka piersiowa się nie unosi, rozpocznij resuscytację.

4. Oddech – to najważniejszy element, którego sprawdzeniem musisz zająć się w pierwszej kolejności przy utracie przytomności dziecka. Jeśli dziecko jest nieprzytomne, sine, sprawdź poziom przytomności, np. delikatne łaskocząc je po stopach. Gdy stwierdzasz, że oddycha, jednak pozostaje nieprzytomne, zadbaj o zapewnienie drożności dróg oddechowych – ułóż je w bezpiecznej bocznej pozycji, podeprzyj plecy, aby zapobiec odwróceniu się dziecka. Usta powinny być skierowane do dołu oraz zachowany wysoki poziom stabilności. Regularnie sprawdza oddech, okryj dziecko, aby się nie wychłodziło.

Jeśli dziecko nie oddycha, należy niezwłocznie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. W pierwszej kolejności należy wykonać 5 oddechów ratowniczych metodą usta-usta lub usta-usta+nos. W czasie tego postępowania klatka piersiowa dziecka powinna się wyraźnie unosić. W tym momencie należy się upewnić, że pomoc jest w drodze. Rozpoczynamy uciskanie klatki piersiowej z częstotliwością 100/minutę, ale nie więcej niż 120/minutę. Po wykonaniu 30 uciśnięć wykonujemy dwa oddechy ratunkowe. Klatkę piersiową uciskamy w dolnej połowie mostka, na głębokości około 4 centymetrów u niemowląt i około 5 centymetrów u dzieci. Resuscytacji nie przerywamy aż do przybycia pomocy medycznej, całkowitego opadnięcia z sił lub pojawienia się oznak życia u dziecka – przywrócenie oddechu lub ruch.

Zobacz także: Jak udzielać pierwszej pomocy?

5. Jeśli utrata przytomności dziecka następuje w naszej obecności nie powinniśmy pozostawiać go samego. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy, nie istnieje inna możliwość wezwania pomocy. Nie podajemy również żadnych płynów, leków, nie wolno także podkładać nic pod głowę, gdyż może to zakłócić drożność oddechową.

6. Co dalej? – gdy przybędzie zespół ratownictwa medycznego, zajmie się dzieckiem niezależnie od tego, czy zdążyło już odzyskać przytomność, czy nie. Konieczne jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy, niezbędne może okazać się przeprowadzenie dokładnych badań w szpitalu.

Czytaj więcej: Kiedy wezwać pogotowie do dziecka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj