USG ślinianek jest jednym z podstawowych badań, które są wykonywane w celu znalezienia przyczyny powiększenia ślinianek i odczuwania bólu w ich okolicach. USG ślinianek bardzo często wykonuje się również w celu określenia obszaru zabiegu oraz kontroli w trakcie leczenia. Badanie jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne.
Kiedy zaleca się wykonanie USG ślinianek?
Dzięki badaniu USG ślinianek możliwa jest ocena wielkości ślinianek we wszystkich trzech wymiarach. Badanie ultrasonograficzne pozwala również na kontrolę struktury miąższu, dzięki czemu wykrywa się guzki oraz torbiele. W czasie badania przeprowadza się również kontrolę węzłów chłonnych, które występują w okolicach szyi. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego ślinianek jest ból o niewiadomej przyczynie, powiększenie gruczołów ślinowych, zmiany zachodzące w okolicach ślinianek oraz zmiana ich konsystencji, którą rozpoznać można podczas badania palpacyjnego. Badanie USG ślinianek jest niezwykle pomocne w ustaleniu przyczyn nieprawidłowości w obszarze ślinianek i rozpoznaniu zapaleń, kamicy ślinianek oraz guzów. Po przeprowadzeniu USG możliwe jest zaplanowanie leczenia lub określenie obszaru zabiegu. Badanie wykonuje się również po leczeniu czy operacji, w celu kontroli efektów lub ewentualnych powikłań. Jeżeli w okolicach ślinianki stwierdzono guza, pod kontrolą USG możliwe jest przeprowadzenie aspiracyjnej biopsji cienkoigłowej.
Jedną z najczęściej rozpoznawanych podczas USG dolegliwości jest kamica ślinianek. Kamica dotyka najczęściej ślinianek podżuchwowych i objawia się uczuciem suchości w ustach, bólem w jamie ustnej oraz obrzękiem ślinianek, więc połączenie takich objawów powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. W zaawansowanym stadium kamicy pojawia się również stan zapalny oraz wyciek ropny.
Jak przygotować się do badania USG ślinianek?
Do badania ultrasonograficznego ślinianek, tak jak w przypadku większości badań USG, nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Mężczyźni są zazwyczaj proszeni o zgolenie zarostu, co znacznie ułatwi wykonanie USG. Nie ma zaleceń aby przed badaniem być na czczo, czy tez odstawić przyjmowane leki. Na badanie należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań ślinianek, jeżeli takowe były kiedyś wykonywane.
Jak przebiega badanie USG ślinianek?
Badanie ultrasonograficzne ślinianek rozpoczyna się od krótkiego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego lekarz pyta o dolegliwości jakie występują u pacjenta. USG przeprowadza się w pozycji leżącej z delikatnie odchyloną głową i odsłoniętą szyją. Ubranie osoby badanej jest zabezpieczane, a następnie lekarz pokrywa badaną okolicę ciała pacjenta specjalnym żelem, który umożliwia wykonanie USG. Następnie lekarz delikatnie przesuwa głowicą ultrasonografu po szyi. W pierwszej kolejności oceniana jest wielkość gruczołów, wielkość węzłów chłonnych oraz struktura miąższu. Jeżeli zauważy się występowanie jakichkolwiek zmian, mierzy się ich wielkość oraz określa położenie. Wynik jest widziany natychmiast na ekranie, a poza tym, lekarz ma możliwość wykonania zdjęć badanych narządów. Pacjent otrzymuje zdjęcia, nawet jeżeli nie stwierdzono w obrębie ślinianek żadnych niepokojących zmian, ponieważ wyniki te mogą być przydatne przy następnym USG. Po badaniu pacjent może usunąć z szyi pozostałości żelu. Badanie jest nieinwazyjne, w pełni bezpieczne oraz całkowicie bezbolesne, dlatego jeżeli okaże się, że istnieją wskazania do jego wykonania, nie ma powodów do obaw. Badanie można przeprowadzać dowolnie często, jeżeli tylko stwierdzi się, że jest taka potrzeba, na przykład podczas kontroli efektów zabiegów czy leczenia farmakologicznego.