Statystyki wskazują, że największa ilość wypadków polegających na upadku dziecka z wysokości dotyczy szkrabów w wieku poniżej 5 lat. Najbardziej narażeni są chłopcy, którzy mieszają w dużych miastach, w wysokiej zabudowie. Do tego rodzaju sytuacji dochodzi najczęściej w okresie wakacyjnym. Spowodowane są przede wszystkim niewystarczającym dozorem dziecka, uszkodzeniami w obrębie balustrad oraz okien czy niepohamowaną chęcią poznawania, która jest normalna w tym wieku.
Obrażenia w wyniku upadku z wysokości
Dziecko w wyniku upadku z wysokości może doznać różnych obrażeń, które warunkowane są przede wszystkim podstawowymi czynnikami:
- Z jakiej wysokości spadło dziecko,
- Rodzaj powierzchni, na jaką upadło,
- Część ciała, jaką uderzyło o ziemię.
Zdecydowanie najpowszechniejsze są urazy głowy. Stanowi ona najcięższą część ciała i zwykle uderza jako pierwsza. Jeśli upadek następuje z wysokości mniejszej niż 70 centymetrów, to zwykle nie występują ciężkie obrażenia. U dzieci rzadko dochodzi do urazów w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, dodatkowo klatka piersiowa dzieci w wieku szkolnym wyróżnia się wysoką sprężystością, co sprawia, że bardzo rzadko obserwujemy złamania w obrębie żeber. Mimo to może dojść do uszkodzeń narządów klatki piersiowej – najczęściej płuc.
Zobacz także: Ból barku – przyczyny, leczenie i rehabilitacja
Co należy zrobić, gdy dojdzie do takiego wypadku?
W pierwszej kolejności koniecznie należy sprawdzić, czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne, czy dziecku nie grożą dodatkowe niebezpieczeństwa i czy inne osoby nie są zagrożone upadkiem z wysokości. Następnie należy jak najszybciej wezwać pomoc lekarską, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Jeśli posiadamy, możemy założyć rękawiczki. Należy pamiętać aby podchodzić do dziecka w taki sposób aby cały czas nas widziało, w ten sposób ograniczymy jego ewentualne ruchy głową. Spokojnie przystępujemy do oceny stanu dziecka. Nie powinno się nadmiernie poruszać małym pacjentem, gdyż mogłoby dojść do uszkodzeń kręgosłupa czy głowy. Ważne jest uspokajanie, sprawdzanie przytomności i oddechu, aż do czasu przyjazdu pomocy medycznej. Dodatkowo jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek zewnętrzne krwawienia, powinniśmy je zabezpieczyć przed oddziaływaniem z zewnątrz lub w razie konieczności założyć opaskę uciskową. Jeśli doszło do uszkodzenia kończyny, to uniesienie jej do góry może zmniejszyć lub usunąć krwawienie.
Jeśli dziecko jest przytomne, trzeba je prosić aby spokojnie leżało, nie ruszało się, a tym bardziej nie wstawało. Dziecko jest przestraszone, widoczny jest strach oraz płacz, które mogą podnosić zapotrzebowanie organizmu na tlen, dlatego konieczne jest uspokojenie dziecka, można je zająć ciekawą rozmową lub słowną zabawą, żeby przestało się silnie denerwować.
W sytuacji, gdy dziecko po upadku z wysokości jest nieprzytomne, nie należy go przenosić czy podnosić. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pozostanie w miejscu stanowi dodatkowe zagrożenie. Warto również postarać się aby, dziecko możliwie jak najmniej poruszało szyją, można położyć wokół niej wałki z ubrań czy ręczników. Zanim dotrze do nas zespół ratownictwa medycznego, należy regularnie kontrolować stan małego poszkodowanego.
Urazy u dzieci mogą prowokować pojawianie się nudności oraz wymiotów, warto więc również przygotować się na wystąpienie takiej reakcji.
Czytaj również: Badanie EEG – jak przebiega i kiedy się je przeprowadza?