Spodziectwo to wada wrodzona występująca wyłącznie u chłopców. Sprawdź, na czym polega ten defekt i w jaki sposób można go usunąć.
Spodziectwo – definicja i rodzaje
Wada wrodzona, o jakiej mowa dotyczy nieprawidłowości w obrębie układu moczowo-płciowego u chłopców. Jej nadrzędną cechę stanowi niewłaściwe ułożenie zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Dość często towarzyszą jej także wnętrostwo oraz przepuklina pachwinowa. Ze względu na konkretne ułożenie ujścia cewki wyróżnia się następujące typy spodziectwa:
- żołędziowe;
- rowkowe;
- prąciowe;
- prąciowo – mosznowe;
- mosznowe;
- kroczowe.
Nieleczone spodziectwo może doprowadzić do poważnych schorzeń układu moczowego, ale i stać się powodem do niemożności współżycia. Wada ta jest dość powszechnym zjawiskiem. Spodziectwo u dziecka może stać się powodem do zaniżonej samooceny ze względu na fakt, że dotknięci nim chłopcy są zmuszeni do oddawania moczu na siedząco. Stąd też warto jak najszybciej podjąć decyzję o leczeniu.
Przyczyny, objawy i następstwa spodziectwa
Jakie są przyczyny tej wady? Najczęściej mówi się o genetycznym podłożu spodziectwa, ale nie jest to jedyna przyczyna. Wada ta pojawia się również wskutek zaburzeń gospodarki hormonalnej i dotyczy nieprawidłowego wydzielania tych hormonów mających swój udział w wyodrębnianiu i rozwoju narządów płciowych. Niezwykle często stwierdza się też spodziectwo u dzieci ze zbyt niską masą urodzeniową. Wykazano też związek między ciążą bliźniaczą i mnogą a spodziectwem, a także między wiekiem mamy i tym, jakie choroby przechodziła w pierwszym trymestrze.
Według specjalistów przyczyną występowania tej wady bywa też spożywanie zbyt dużej ilości produktów sojowych przez przyszłą mamę – zwłaszcza w pierwszym i drugim trymestrze. Najczęściej wykrywa się spodziectwo u dziecka tuż po jego narodzinach na podstawie nietypowego wyglądu prącia, które może być wygięte w dół lub wyraźnie skrócone. W późniejszym wieku oraz u dorosłych mężczyzn spodziectwo daje takie objawy jak:
- problemy z oddawaniem moczu;
- niepłodność;
- nieprawidłowo ukształtowany napletek.
Swoje podejrzenia należy skonsultować z urologiem, który wykona badanie fizykalne, ale również oceni, jakiego rodzaju leczenie przyniesie najlepszy skutek.
Operacja spodziectwa
Zazwyczaj leczenie spodziectwa polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Operacja ma na celu przywrócenie właściwego ułożenia cewki moczowej. Zabieg prowadzi również do rozszerzenia ujścia cewki moczowej. Ważnym elementem leczenia jest również korekta wyglądu prącia. Ze względu na swoją złożoność zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu ogólnym. W niektórych przypadkach – dotyczy to głównie dorosłych mężczyzn – zanim dojdzie do zabiegu, stosowana jest farmakologia, a dokładniej mówiąc leczenie hormonalne. Warto też podkreślić, że im bardziej wada jest zaawansowana, tym więcej etapów obejmuje dany zabieg.
Więcej informacji o operacji spodziectwa znajdziesz tutaj!
Przybliżone koszty zabiegu
Decyzji o rozpoczęciu leczenia spodziectwa nie należy odkładać w czasie. I to nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również na wzgląd komfortu i samopoczucia psychicznego osoby, której wada ta dotyczy. Ponadto zabieg usuwający tę wadę wpływa również dodatnio na samoocenę pacjenta. Nie pozostaje też bez wpływu na jego sprawność i aktywność seksualną, a ponadto usuwa widmo niepłodności. Operację spodziectwa najlepiej wykonać w prywatnej klinice. Wtedy zwiększa się pewność, że zabieg przebiegnie pomyślnie, a pacjent już po jego wykonaniu zostanie objęty właściwą opieką medyczną. Taki wybór wiążę się jednak ze sporymi wydatkami – w dużym przybliżeniu mowa o sumie rzędu kilku tysięcy złotych. Indywidualne ustalenia zależą od placówki, miejscowości oraz rodzaju wady. Osoby, które wiedzą, że ich budżet nie udźwignie takiego jednorazowego obciążenia, mogą skorzystać ze specjalnego kredytu na usługi medyczne Mediraty.
Zainteresowani mają do swojej dyspozycji dwa warianty pożyczki. Pierwszy to kredyt na telefon. Jest to rozwiązanie uniwersalne przy opłacaniu kosztów do 50 000 złotych z rozłożeniem spłaty na 12, 24 lub 36 rat. Drugi wariant wykorzystuje popularny model „Kupuję teraz – płacę później”. Wyróżnia go brak formalności takich jak chociażby weryfikacja zdolności kredytowej, ale ma także pewne ograniczenia. Dotyczy finansowania kosztów do 5 000 złotych i jest realizowany tylko w placówkach, które honorują płatności PayPlus.