PMS, czyli inaczej mówiąc zespół napięcia przedmiesiączkowego, to coś, co spędza sen z powiek kobiet oraz niekiedy i mężczyzn w związkach… Każda kobieta wie, czym się objawia i zdaje sobie sprawę z tego, że bywa wtedy nieznośna dla otoczenia. Nic więc dziwnego, że już jako anegdota zostało oznaczone pytanie w stylu „o co ci chodzi, masz okres?”. Jak sobie radzić z PMS, aby było lżejsze i, abyśmy nie stawały się bestiami w jego trakcie?

Co to jest PMS?

Napięcie przed miesiączkowe to stan wywołany przez burzę hormonów szalejących przed nadejściem miesiączkowania. Tak naprawdę nie do końca wiadomo, który hormon jest za nie odpowiedzialny. Rzecz można, że wszystkie. W pierwszej połowie cyklu wzrasta poziom estrogenów, w drugiej zaś progesteronu. Ta huśtawka powoduje różne objawy kojarzone z PMS. Dużą rolę odrywa także prolaktyna produkowana przez przysadkę mózgową. Odpowiedzialna jest za rozwój gruczołów piersiowych oraz, w trakcie ciąży i karmienia, za produkcję mleka. Stąd właśnie wyczuwalne bóle piersi i obrzmienia. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze hormony odpowiedzialne za wahania nastroju, czyli dopamina i serotonina.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego

Objawy PMS są różne dla każdej kobiety, ale do najczęstszych objaw można zaliczyć ból piersi połączony z obrzękami oraz ogólne pogorszenie się nastroju czy huśtawka emocjonalna – popadanie z euforii w stany depresyjne. Niektóre kobiety odczuwają wtedy silne łaknienie oraz czują się spuchnięte szczególnie w okolicach brzucha. Często też w trakcie napięcia przedmiesiączkowego puchną dłonie oraz nogi. Pojawiają się też problemy z cera jak krotki i zaczerwienienia. Czasami pojawią się też zaparcia, zawroty głowy oraz mdłości. Niektóre panie mogą też czuć się, jak by miały grypę, gdyż w tym czasie obniża się poziom odporności. Ponadto dochodzą do tego też uczucie senności, zmęczenia oraz problemy z koncentracją. Istne szaleństwo hormonalne!

Niestety nie ma też żadnego lekarstwa na PMS. Jego objawy można jedynie próbować łagodzić. W tym czasie należy się dobrze wysypiać, regularnie jadać posiłki wypełnione witaminami z dużą ilością owoców, pić dużo wody oraz ograniczyć kawę i alkohol. Powinno się też pozostać aktywnym fizycznie oraz starać się unikać stresów.

PMS – ile przed okresem?

PMS pojawia się najczęściej na 7-12 dni przed wystąpieniem krwawienia. Jeśli obserwujesz u siebie wyżej wymienione objawy, to najprawdopodobniej niedługo, zacznie ci się miesiączka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj