Delikatny peeling owsiany pozostawia skórę miękką i gładką. Możesz go łatwo przygotować i przechowywać przez wiele miesięcy. Sprawdź, dlaczego warto włączyć go do swojej rutyny pielęgnacyjnej!
Jak przygotować peeling owsiany?
Proponowanego peelingu nie musisz trzymać w lodówce tak, jak inne mikstury. Jeśli chcesz ukoić wrażliwą skórę, dodaj miód. Jeśli po raz pierwszy przygotowujesz peeling owsiany, skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Możesz użyć blendera lub miksera, by zrobić delikatną miksturę. Jeśli masz napięty harmonogram, wypróbuj mąkę owsianą. Wsyp 1 szklankę płatków owsianych do małego robota kuchennego i miksuj, aż otrzymasz miksturę o gładkiej konsystencji.
Jak wykonać peeling owsiany?
Weź 1 łyżkę stołową na twarz i szyję lub 1-2 łyżeczki na twarz. Wymieszaj zmielone płatki z taką ilością wody, by powstała pasta. Teraz dodaj odrobinę miodu, by uzyskać właściwości antybakteryjne i nawilżające. Delikatnie wmasuj peeling owsiany w twarz i szyję. Delikatnie wklep mieszankę w okolice oczu. Spłucz ciepłą wodą i nałóż ulubiony krem nawilżający.
Jak włączyć płatki owsiane do domowej pielęgnacji?
Jeśli żyjesz w ciągłym biegu, przygotuj relaksującą kąpiel z płatkami owsianymi. Wystarczy, że napełnisz wannę ciepłą wodą i wsyp filiżankę płatków owsianych. Teraz wejdź do wanny i relaksuj się przez 15-30 minut. Kąpiel owsiana przynosi ulgę w przypadku ospy wietrznej, pokrzywki i oparzeń słonecznych.
Szukasz prostego przepisu na peeling owsiany? Wymieszaj płatki owsiane z odrobiną oleju kokosowego, wodą i brązowym cukrem. Taki zabieg możesz stosować przez cały rok!
Wypróbuj też błyskawiczną maseczkę owsianą. Sprawdzi się w przypadku wszystkich typów skóry. Ugotuj jedną szklankę płatków owsianych. Poczekaj, aż ostygną i zastosuj na problematyczne obszary. Pozostaw na 10-15 minut i spłucz zimną wodą.
Płatki owsiane: właściwości
Owies jest bogaty w przeciwutleniacze, minerały i witaminy. Słynie z właściwości przeciwzapalnych, dlatego chroni przed wolnymi rodnikami. Peeling owsiany zawiera lipidy, awentramidy i saponiny. Lipidy wspaniale nawilżają i utrzymują barierę skórną, dzięki czemu zapobiega suchości. Dodatkowo zmniejszają ryzyko atopowego zapalenia skóry.
Awentramidy, czyli substancje biologicznie aktywne, które działają przeciwzapalnie. Skutecznie łagodzą świąd i podrażnienie, jeśli stosowane są miejscowo. Z kolei saponiny, występujące w roślinach strączkowych i ziarnach, emulgują i tworzą przyjemną pianę. Wspomniane związki często dodaje się do szamponów, past do zębów i płynnych detergentów.
Peeling do twarzy z brązowym cukrem i płatkami owsianymi
Składniki:
- 1 łyżka brązowego cukru,
- 1 szklanka płatków owsianych (nie instant),
- 2 łyżki mleka,
- 1 łyżeczka oleju ze słodkich migdałów, oleju kokosowego lub oliwy z oliwek,
- 1 białko jaja.
Zmiel płatki owsiane w robocie kuchennym. Umieść wszystkie składniki w szklanej misce i dobrze wymieszaj. W razie potrzeby dodaj jeszcze kilka kropel oleju. Nakładaj peeling owsiany okrężnymi ruchami na twarz i szyję. Możesz dodać trochę więcej cukru, jeśli chcesz mocniej złuszczyć martwy naskórek. Spłucz miksturę ciepłą wodą i nałóż krem nawilżający.