Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy – bez względu na to, czy lubimy świeżo  mieloną, z ekspresu, rozpuszczalną, z mlekiem, z cukrem czy śmietanką. Sposobów parzenia kawy jest niewiele mniej niż jej gatunków i każdy jest w stanie znaleźć coś, co mu posmakuje, nawet jeżeli na co dzień rezygnuje z filiżanki kawy do śniadania. Parzenie kawy to przyjemny rytuał. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

Jak zrobić kawę po turecku?

Wiele osób uważa, że kawa po turecku to po prostu kawa zalana wrzącą wodą. Nic bardziej mylnego. Kawa przygotowana na sposób turecki parzona jest w specjalnie do tego przystosowanym tygielku. Kawę na początku należy bardzo drobno zmielić, po czym wsypać ją wraz z cukrem do miedzianego (zazwyczaj) tygielka. Kawę z cukrem zalewamy zimną wodą i kilka razy podgrzewamy, nie doprowadzając przy tym do wrzenia i zagotowania się kawy. Czekamy aż napar lekko się podniesie, po czym przelewamy przygotowaną kawę do filiżanek. Do kawy warto dodać kilka kropel zimnej wody, dzięki czemu fusy opadną na dno filiżanki. Kawa parzona po turecku może być dodatkowo wzbogacona o szczyptę cynamonu lub kardamonu.

Parzenie kawy w filtrze

Kawę z pomocą filtra parzymy w specjalnie przystosowanym do tego dzbanku lub prostym ekspresie. Zmieloną kawę wsypujemy na filtr (wystarczy kilka łyżeczek). Po czym powoli zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą (ok 92 stopnie). Kawa zostanie przefiltrowana, dzięki czemu unikniemy nielubianych przez wiele osób fusów w szklance. Obok zwykłego zalania kawy rozpuszczalnej wrzątkiem w szklance, jest to najprostszy i najtańszy sposób parzenia kawy.

Kawa z ekspresu przelewowego

Ta technika bardzo przypomina parzenie z pomocą filtru, ponieważ zasada działania jest taka sama. Ekspresy przelewowe to najtańsze rodzaje ekspresów do kawy, dzięki czemu zyskały dużą popularność w wielu domach i miejscach pracy. Parzenie kawy w ekspresie przelewowym polega na tym, że woda automatycznie przelewa się przez filtr z wsypaną na niego kawą. Ekspresy przelewowe posiadają zazwyczaj także podgrzewacz, który utrzymuje kawę we właściwej temperaturze i zapobiega jej wystygnięciu. Należy pamiętać jednak, że nim dłużej kawa stoi zaparzona, tym więcej aromatu traci.

Kawa z ekspresu ciśnieniowego

Do takiego ekspresu należy wybrać kawę mocno zmieloną. Warto też pamiętać, że ekspres ciśnieniowy służy tylko do parzenia kawy espresso, a każda inna np. caffe’ latte czy caffe’ machiato, są przygotowywane na bazie espresso. W dużym skrócie, parzenie kawy w takim ekspresie polega na ugniataniu wsypanej kawy do sitka za pomocą tampera. Sitko umieszczone zostaje w specjalnej kolbie, a woda, kiedy osiągnie odpowiednią temperaturę (około 80 stopni), zaczyna proces ekstrakcji kawy. Woda przechodząc przez kawę napotyka opór i wytwarza się ciśnienie pomiędzy 9 a 15 bar (różnica wynika z różnych rodzajów ekspresu). Kawa parzona w ekspresie ciśnieniowym charakteryzuje się delikatną pianką i łagodniejszym smakiem i aromatem.

Kawa z kapsułek

Podobną zasadę działania mają ekspresy ciśnieniowe na kapsułki. Kawa zamknięta jest w kapsułkach pod ciśnieniem, dzięki czemu producent zapewnia świeżość kawy. Po umieszczeniu kapsułki w ekspresie, na kawę oddziałuje woda pod ciśnieniem i przelewa kawę do filiżanki. Kapsułki to prosty sposób na zrobienie w domu bardziej wymyślnych rodzajów kaw, które wielu z nas zamawia w kawiarniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj